En Yeniler
Ana Sayfa / Genel / 3D TEKNOLİJİSİ
teknoloji

3D TEKNOLİJİSİ

Eğlence sektörünün gelişmesiyle birlikte filmler ve oyunlar sanal dünya ile gerçek dünya arasında bir bağlantılı kurularak yeni deneyimler ve heyecanlar sizlere sunuyor.

3D efektleri, görüntülere aşırı derece gerçeklik ve derinlik katarak kendinizi bir film içinde veya bir spor müsabakasında seyirci olarak hissetmenizi sağlayan teknolojik bir boyut olarak çıkıyor karşımıza. Birçok 3D teknolojisi kullanan firmalar bulunmaktadır ve bunların kullandığı teknolojiler birbirinde farklı olabiliyor. Örnek verecek olursak 3D teknolojisinde gözlük değişik kurulumlar içerebilir ve görüntü açısından değişik neticeler verebilir.

Detaylı bir çalışma yaparak bütün firmaların yeniliklerini araştırmak faydalı olabilir. 3D keyfini evde yaşayabilmek için kurulum için gereksinimler bulunmaktadır. Öncelikle 3D TV veya 3D verici aksesuarı var olan 3D özelliği taşıyan TV, sonra 3D TV’nizle izleyebileceğiniz bir 3D gözlük. Bunlara sahip olduğunuz takdirde 3D TV kanalları yayın verdikçe izleyebilir veya 3D fotoğrafların görebilir ve 2D TV ekranlarını 3D’ye çevirebilirsiniz. 3D görüntüleri veya özel yapılmış, hazırlanmış filmlerin yahut oyunların keyfine varmak isterseniz ayrıca başka araçlara ihtiyaç duyarsınız. Bunlarda 3D Blu-ray Disc oynatıcısı veya PlayStation3, 3D cihazlarını ekranlara bağlamak için bir kaliteli bir HDMI kablosudur. 3D özellikleri olan markalar arasında LG, Samsung, Sony ve Panasonic bulunmaktadır. Bunlar arasında teknolojisini geliştirenler arasında Samsung ve Sony gelmektedir. 3D Ready televizyonlarda sık bir şekilde görülmekte bunu gördüğünüz de 3D boyutlu görüntüler gösterebilir fakat bu görüntüyü senkronize edecek kızıl ötesi vericiye sahip değiller anlamına geliyor.

Bunun için ayrıca 3D aksesuarı almak durumunda kalırsınız. Şayet bir televizyon alırken üzerinde 3D Ready yazısı gördüğünüz bilinmesi gereken bu televizyonun 3D özelliği olan fakat bunun için göstermeyebilir. Televizyon alacakların bunlara dikkat etmesi gerekir. Ayrıca bu televizyonlar da görüntü kalitesi de yarı yarıya düşebilir, örnek bir film 1080 görüntüye sahipken sizler sonradan verici eklediğiniz de bu görüntü yarı yarıya düşer ve görüntü istediğiniz çözünürlükte olmayabilir. 3D sistemini kurmak isteyenlerin bunun maliyeti seçeceğiniz televizyonun boyutu ve diğer aparatların fiyatına göre değişiklik gösterebilir. 3D kalitesini yurt dışında kullanıcıların ortalama maliyeti 2000-3000$ arasında değişirken ülkemiz de bu fiyatın ortalaması 3000 TL ile 5000 TL arasındadır.

AHMET ÜĞÜTEN

About admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİK

Yalan Dolan – İstanbul’da tiyatro severlerle buluşuyor

Tema Kültür Sanat’ın sahneye taşıdığı, yazar ve yönetmenliğini yapan Cengiz Küçükayvaz’ın ayı zamanda rol aldığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir