En Yeniler
Ana Sayfa / Genel / Anneye Yazılmış Bir Mektup

Anneye Yazılmış Bir Mektup

Nisan ayının 22’si annemin doğum günü, şimdiden başladım nasıl mutlu edebilirim onu diye düşünmeye..

Ben öyle çat kapı geldiğinde değil haftalar öncesi başlarım sevdiklerimi nasıl sevindiririm diye düşünmeye. Annem hep derdi; çocuklar büyüdüğünde, okul bitince, iş bulunca, evlenince ve efendim kendileri emekli olduğunda falan filan, babamla önce tüm ülkeyi sonra da dünyayı dolaşacaklarını. Bunu hiç yapmadılar. Bende annem için doğum günü hediyesi olarak onlara bir seyahat planladım. Size nasıl anlatayım ben daha bu planımı söyleyemeden bana bizlerle yani çocuklarıyla ilgili bir sürü endişelerinden ve yapmak istediklerinden bahsetti. Yani anlayacağınız anneler hep aynı, kendilerinden önce hep çocukları geliyor. Benim de annem için yapmaya çalıştığım seyahat planları tamamen anlamsız oldu.

Oysa Avrupalı böyle değil, çocukları yuvadan uçar uçmaz, yıllarca birlikte yaşadıkları anılarla dolu evlerini artık kendileri için büyük olduğunu düşündüklerinden satıp, hayatlarının devamında kendilerine yetebilecek kadar, daha küçük bir ev alıyorlar. Emekli aylıklarıyla da daha önce yapamadıkları seyahatlere çıkıyor, dünyayı geziyorlar. Biz onlardan tamamen farklı bir toplumuz ataerkil, anaerkil nasıl isterseniz öyle düşünün, ama sadece çocuklarını merkeze alıp onlara adanmış anne baba da olmayalım. Bırakın kendi yollarında yürüsünler, siz sadece izleyin ve her zaman onlarla olduğunuzu hissettirin. Genç yaşlarda evlendiniz, çalıştınız, çocuk büyüttünüz, bazen çok bunaldınız, bazen çok yoruldunuz, artık kendinize sadece kendinize ayırmanız gereken zamanlar gelmedi mi? Gidip görmek isteyipte gidemediğiniz yerlere gidin birlikte, yapmak isteyipte yapamadığınız şeyleri yapın. Sağlam bir birey kazandırdıysanız topluma eğer, unutmayın ve endişede etmeyin, onlar sizin gölgeniz altında kendi doğrularıyla yollarına devam edecek ve ayakta duracaktır.

Benim istediğim ebeveynlerden artık kendilerine de biraz vakit ayırmaları. Zaten tüm hayatlarını, , biz çocuklarına daha iyi bir gelecek sağlamak adına vermediler mi? Hayatlarının geri kalan kısmında yaşayamadıklarını yapmalarını isterim. Geleceğin anne ve babaları sizlerde böyle yapın. Çünkü biz çocuklar hep kendi yolumuzda yürümeye devam edeceğiz. Ama sizinde hep yanımızda olduğunuzu bilmek isteyeceğiz.

Kendi ayakları üstünde durabilen, kendine güvenen bireyler olmamız tek istediğim…

Tülin Cinci

About admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİK

Yalan Dolan – İstanbul’da tiyatro severlerle buluşuyor

Tema Kültür Sanat’ın sahneye taşıdığı, yazar ve yönetmenliğini yapan Cengiz Küçükayvaz’ın ayı zamanda rol aldığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir