En Yeniler
Ana Sayfa / Genel / Boşanma Davası Nasıl Açılır

Boşanma Davası Nasıl Açılır

Boşanma eşlerin evlilik birliğini yasal olarak sonlandırmaları kavramıdır.

Bu süreçte 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu boşanma davası açmak isteyen kişilerin haklı bir boşanma nedenine sahip olmalarını beklemektedir. Haklı boşanma nedenleri kanun içerisinde belirlenmiş olup bu nedenlerden herhangi birisine sahip olmayan bireylerin açacakları boşanma davası reddedilmektedir.

Boşanma davası açacak birey, eşleri ile birlikte ikamet ettikleri yerde bulunan Aile Mahkemesine yazılı bir dilekçe ile dava açabilirler. Eşlerin altı aydan daha uzun bir süredir farklı yerlerde ikamet etmeleri durumunda ise boşanma davasının açılacağı yetkili mahkeme davalının ikamet adresinin bulunduğu yerdeki Aile Mahkemesi olacaktır.

Boşanma Davası Süreci Nasıl İlerler?

Boşanma davaları zor bir süreçtir ve bu süreçte bireyler gerek maddi gerekse de manevi anlamda oldukça yıpranabilirler. O nedenle açılacak olan boşanma davasının en kısa sürede sonuçlanması istenebilir. Bu aşamada hukuki prosedürlerin hızlı ve doğru işletilmesi açılacak olan boşanma davasının en kısa süre içerisinde neticelenmesine olanak sağlar.

Boşanma Davasında Yasal Haklar Nelerdir?

Boşanma davası süreçlerinde dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise boşanma sonrası yaşanması muhtemel hak kayıplarıdır. Taraflar boşanmada müşterek çocuğun velayeti, evlilik içerisinde alınan malların paylaşımı, nafaka ya da maddi manevi tazminat talepleri gibi konularda yasal haklarını korumak adına uzman bir boşanma avukatı ile iletişime geçerek boşanma davası açmalıdırlar.

Boşanma davası nasıl açılır diye merak eden kişilerin bu süreçte boşanma avukatı tutmaları zorunlu değildir. Fakat boşanma davalarının süresi 2-3 yılı bulabileceğinden dolayı boşanma avukatı tutmak gerek boşanma davası süresi gerekse de yasal hakların korunması adına müvekkillere avantaj sağlayacaktır.

Açılacak olan boşanma davası, hukuki çerçevede yürütülmelidir. Hukuki altyapısı olmayan boşanma davası reddedilecektir. Bilinmesi gerekir ki boşanma davasında ret kararı alındığında davayı açan kişi 3 yıl içerisinde tekrar aynı nedenle boşanma davası açamamaktadır. Bu durum bireylerin zaman kaybı yaşamasına neden olur.

Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer?

Boşanma davaları usul yönünden farklılık göstermektedir. Eşlerin Medeni Kanunda belirlenmiş anlaşmalı boşanma şartlarını yerine getirmeleri durumunda boşanma davası anlaşmalı olarak yürütülecektir. Bu da boşanma davasının 2 3 ay gibi bir sürede sonuçlanmasına olanak sağlar. Eşlerin boşanma sürecinde uzlaşma sağlayamamaları durumunda ise açılacak boşanma davası çekişmeli boşanma olarak sürdürülür. Çekişmeli boşanma davaları da 2 3 yıl sürebilir.

About admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİK

Yalan Dolan – İstanbul’da tiyatro severlerle buluşuyor

Tema Kültür Sanat’ın sahneye taşıdığı, yazar ve yönetmenliğini yapan Cengiz Küçükayvaz’ın ayı zamanda rol aldığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir