En Yeniler
Ana Sayfa / Genel / Doların Dünyaya Etkisi

Doların Dünyaya Etkisi

Dolar; Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Barbados, Bahama, Belize, Bermuda, Brunei, Cayman Adaları, Doğu Karayip, Fiji, Guyana, Hong Kong, Jamaika, Kanada, Liberya, Namibya,Yeni Zelanda, Singapur, Solomon Adaları, Surinam, Tayvan , Trinidad ve Tobago ve Zimbabve ülkelerinin kullandığı para birimidir.

Ancak dolar denilince ilk ve en fazla akla gelen Amerika Birleşik Devletlerinin para birimi olan Amerikan Dolarıdır. Ekonomilerin ortak para birimi haline gelen ABD Doları‘nın anavatanına büyük avantajlar sağladığını tüm ekonomistler söylemektedir. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nin petrolü fazla maliyetli olarak çıkartmasından kaynaklanarak doların artışa geçtiğini görmekteyiz. Petrol ülkeleriyle yapılan toplantıda Amerika Birleşik Devletleri petrol üretiminin azalmasını savunsa da toplantıdan çıkan karar aksi şekilde olmuştur.

Petrolün ucuzlaması ise Amerika Birleşik Devletlerinin hanesine eksi olarak yazılmıştır çünkü Amerika Birleşik Devletleri petrolü kayalık ve zor alanlardan çıkartmakta, bu da maliyeti arttırmakta ve karı azaltmaktadır. Ucuzlayan petrol ise Amerikan ekonomisinin petrolden kar edemez hale gelmesini sağlamıştır. Arap ülkeleri petrolü daha az maliyetle çıkarttığından dolayı onlar bu ucuzlamadan etkilenmemişlerdir. Amerika Birleşik Devletleri bu durumu nasıl avantaja çevireceğini iyi bilmiş ve kendi para birimi olan Amerikan Dolarının etkisini kullanarak zararını kapatır duruma gelmiştir. Petrolün varil fiyatı 100 dolarlardan 50-60 dolarlar seviyesine inmiş ancak doların artması ile bir çok ülkede bu indirimin bir etkisi olmamıştır.

Ülkemizde doğalgazın Rusya ile yapılan anlaşma ile ucuza alınması ancak bunun doların fiyatından doları halka yansıtamaması durumu petroldeki beklenen indirimin gelmemesi durumunu destekler bir örnektir. İşte son zamanlarda toprak savaşlarının bitip ekonomi savaşlarının başlamasının sebeplerinden birisi de bu dur. Ülkeler artık toprak kazanmadan diğer ülkelerin getirilerine ekonomi sayesinde hükmedebilmektedir. Üstelik kendi vatandaşını yabancı vatanlara gönderip canlarını tehlikeye atmak yerine o ülkede yaşan insanları resmen kendisi için çalıştırır vaziyete getirmeye başlamışlardır. Akıl gücünün fiziki güç ile yer değiştirdiği son yüzyıllarda bu durum cesur bir toplum olmasına rağmen aklını faydalı işlerden çok zararlı işlere kullanan Türk milletini olumsuz etkilemiştir.

Serkan ORMANCI

About admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİK

Yalan Dolan – İstanbul’da tiyatro severlerle buluşuyor

Tema Kültür Sanat’ın sahneye taşıdığı, yazar ve yönetmenliğini yapan Cengiz Küçükayvaz’ın ayı zamanda rol aldığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir