En Yeniler
Ana Sayfa / Genel / Egzersizlerle Cinsel Sorunların Tedavisi Nasıl Yapılır

Egzersizlerle Cinsel Sorunların Tedavisi Nasıl Yapılır

Erkekte erken boşalma tedavisi, sertleşmeme bozukluğu tedavisi kadında orgazma ulaşamama durumlarını açıklayabilen davranış koşullarını araştırır

Davranışçı cinsel terapist, bilinçdışı güdülerle pek ilgilenmez. Erkekte erken boşalma tedavisi, sertleşmeme bozukluğu tedavisi kadında orgazma ulaşamama durumlarını açıklayabilen davranış koşullarını araştırır. Ve cinsel yönden yıkıcı, kaygı ve korkularla ‘antierotik’ davranış biçimini, yani kişide yanlış uyuma yol açan davranışları pekiştirici etkenleri değiştirmeye yönelik bir terapi uygular.

Egzersizlerle tedavisinin başlangıcında, temel ilke cinsel sorunun ortaya nasıl çıktığını kişinin farketmesidir. Nelerin, hangi davranışların cinsel sorunu yaşamasına yol açtığını kavramadan, bunları düzeltmeye yönelik, etkili ve doğru bir çözüm yolu bulmak olanaksızdır. Bundan dolayıdır ki, davranışsal teknikleri , cinsel terapi egzersizlerini önermeden önce, o tekniğin cinsel işlevlerdeki etkisini danışanın kavraması için, cinsel eylemin temel öğeleri olan cinsel organların işleyiş, uyarılma ve sönme mekanizmalarının açık ve kısa olarak öğretilmesi tedavide önemli bir ilkedir. Seansta bunlar yapılırken kadın ve erkeğe evde uygulanacak aşk oyunları dediğimiz cinsel egzersizler önerilir. Verilen ev ödevlerinin yerine getirilip getirilmediği konusu, tedaviyi üstlenen cinsel terapist tarafından bir sonraki seansta gündeme getirilir.

Egzersizler tedavinin kendisi değildir, tek başına tüm sorunları da ortadan kaldırmaz fakat bilinçli bir şekilde yapılırsa kişinin cinsel özgüvenine büyük katkı sağlayıp , amaca ulaşmasına yardımcı olur. Cinsel soruna yol açan davranışlara karşı tekrar tekrar egzersizlerle süreci deneyimleyerek duyarsızlaştırma yapılırken, bir yandan da başarılı cinsel davranışı sağlama amacına yönelik “duyarlılaştırma eğitimi” yani doğru yaptığı şeyleri alışkanlık haline getirmeye yönelik egzersizler yaptırılır. Bu egzersizlerle, kadında ve erkekte ruhsal-cinsel uyarılmalar oluşturulur. Erken boşalma tedavisi , iktidarsızlık tedavisi, vajinismus tedavisi egzersizleri genellikle her akşam 15-30 dakika süreyle 4-6 hafta yaptırıldıktan sonra ve bu süre içerisinde cinsel ilişkide bulunulmaması koşuluyla, cinsel terapinin üçüncü adımı atılır. Bu evrede artık eşler kendilerini ve birbirlerini cinsel yönden tanımış olarak başarılı cinsel ilişkiye hazırlanırlar.

Uzm.Psk.Dan.Eyüp SARI

Cinsel Terapist

About admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİK

Yalan Dolan – İstanbul’da tiyatro severlerle buluşuyor

Tema Kültür Sanat’ın sahneye taşıdığı, yazar ve yönetmenliğini yapan Cengiz Küçükayvaz’ın ayı zamanda rol aldığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir