En Yeniler
Ana Sayfa / Genel / Gecenin Soğuğundaki Çocuklar
Çocuklar

Gecenin Soğuğundaki Çocuklar

Soğuk mu soğuk bir kış sabahı; saçları darmadağınık eli yüzü kir pas içinde, burnunda sümüğü kurumuş, ayakları çıplak, üstündeki kılık kıyafeti mevsimden uzak, küçük mü küçük bir çocuk, sabahın soğuğunda karşıma çıkıverdi.

Gözlerinde küstahça bir bakış ve şımarık bir tavırla elini açtı ekmek diye, içim titredi, üşüdüğümü hissettim o an mantomun içinde. Ve sonra; her sabah olduğu gibi aynı duraktan metroya bindim, ekmek parası için, sabahın erken saati çok fazla insan yoktu henüz, bindiğim vagon nerdeyse boş, karşımdaki koltukta bir çocuk, evsiz bir çocuk, koltuğa uzanmış yatıyor.

Dışarısı çok soğuk olduğu için mi ne metroya sığınmış, yanında çaresiz ve yorgun annesi, çocuğunun ayakkabılarını elinde tutuyordu, sanırım yanlarına oturacak kişinin elbisesini kirletmesin diye çıkarmış ayakkabılarını. İçim burkuldu, çaresizlik ve hiçbir şey yapamamak ne kötü bir duygu. Aklıma ofise gittiğimde yerim diye aldığım çantamdaki simit ve çikolatalı gofret geldi ve boğazımda bir şeyler düğümlendi, yutkunamadım, inmem gereken durağa geldiğimde sanki yanlış bir şey yapıyormuşçasına ve utanarak, gizlice simidi ve gofret paketini annesinin yanına, kimseler görmeden, bıraktım. Yapabileceğim sadece buydu, ne hissedersek hissedelim hayat hepimiz için içinde bulunduğumuz imkanlarla devam ediyor ve edecek.
Bağımlıların yerleştirildiği bir hastanede çalışan hemşire arkadaşım anlatmıştı. Onyedi yaşında genç bir kız hastaneye getirilmiş. Gece yarısı sokak kaldırımında yatarken bulmuşlar ve hastaneye getirmişler. Tam bir bağımlı yapılmış ve bu durumu kullanılmış bazı tacirler tarafından. Kız bu esaretten kurtulmak için çabalıyor, mümkün olduğunca direniyor ziyaretine akrabasıyım diye gelip ona gizlice madde verenlere karşı. Ne mi olmuş? Bir süre sonra çıkarılmış hastaneden, iyileşti diye. Ya sonra yine sokaklarda, ona tacirler sahip çıkmış yeniden.

Sigara üreticilerinin sponsorluğu sebebiyle birçok Hollywood yıldızı sağlıklarını kaybetmişler, rol aldıkları filmlerde kullanmak zorunda oldukları sigaradan dolayı. Bazıları da maddi manevi tazminat davaları açmış. Sonuç aynen devam.

Tüketiciyi bilgilendirmek adına son yıllarda, sigara paketlerinin üzerinde bedenimize verdiği zararları hakkında görsel ve yazılı bilgiler veriyorlar. Sadece yapabildikleri bu kadar, üretimine bir türlü dur diyemiyorlar, neden durduramadıkların yazmıyorum çünkü sebebini sizlerde biliyorsunuz.

Kişiler içinde bulunduğu şartlardan dolayı bize yanlış gelebilecek tercih ve davranışlarda bulunabilir. Kendi doğrularımız ve imkanlarımız dâhilinde hayatlarımızı idame ederken bu insanları da biraz anlamaya çalışalım.

Tülin Cinci

About admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİK

Yalan Dolan – İstanbul’da tiyatro severlerle buluşuyor

Tema Kültür Sanat’ın sahneye taşıdığı, yazar ve yönetmenliğini yapan Cengiz Küçükayvaz’ın ayı zamanda rol aldığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir