En Yeniler
Ana Sayfa / Genel / İnternetin Zararları Nelerdir
İnternetin Zararları Nelerdir

İnternetin Zararları Nelerdir

Evet, hayatımıza büyük kolaylık sağlayan internetin de zararları var.

Keşfedilmesinden itibaren insanlık adına büyük hizmetler sağlayan internetin bazı olumsuz yanları son zamanlarda araştırma konularının sık incelenen hususlarından olmuştur. Akademisyenler daha çok psikolojik açıdan internetin insanlar üzerinde oluşturduğu asosyal yapının üzerinde dururken sadece psikolojik değil, maddi olarak da insanlara zarar doğurduğu tespit edilmiştir.

Bir çok sosyal paylaşım sitelesinde insanların nereye gittiklerini ve ne yaptıklarını paylaşmaya başlamalarıyla birlikte insanların ne zamanlar evde olup olmadığını takip eden yakın dostların, komşuların ve akrabaların hırsızlık yapma eğilimlerine girdikleri tespit edilmiştir. Yakınlarının evini soyduğu tespit edilen bazı şahısların sorgularında, soydukları evde oturanları sosyal paylaşım sitelerinden takip ettiklerini itiraf etmeleriyle birlikte internetin günümüzde nerelere kadar etkisinin olduğunu görmeye başladık. İnsanların birbiri ile daha fazla iletişim içerisinde olmalarını sağlayan internet, bazen insanların birbiri ile yarışmalarına da sebep olmaya başlamıştır. Bir çok insan, arkadaş listesinde bulunanların yaptıklarını görerek kendisi de yapmayı istemeye başlamıştır ve bu istek artık insanların birbirleri ile yarışmasına kadar varan resim paylaşımı, yer bildirimi gibi durumları ön plana çıkartmıştır. Günümüzün büyük kısmını geçirmeye başladığımız internet sayfaları iş yerlerimizde sanal kaytarma yapmamıza da yol açmaya başlamıştır.

Peki her şeyi bu kadar takip etme isteğiyle internet başından kalkmamak ne kadar doğru? İnsanların bilgisayar ve internet yüzünden evlerinden bir yere gitmemeye başlamaları obez olmalarına da yol açmaya başlamış ve insanların sağlık problemleri yaşamasına fırsat tanımıştır. Göz sağlığımızı da etkilediğini düşünürsek internet, gereğinden fazla kullanılmaya başladığında bir alışkanlık haline gelerek hem vücudumuzun tamamında sağlık problemleri yaşamamıza, hem psikolojik olarak bazı sorunlarla karşılaşmamıza hem de değerli olan vaktimizi bazen sadece alışkanklık olduğu için internette harcamamıza sebep olmuştur.

Tüm bu etkenleri bir araya getirdiğimizde ”Her şeyin fazlası zarar” sözünün doğruluğunu burada da kanıtlamış oluyoruz. Özellikle çocukların gelişim safhalarında televizyon ve internet kullanımlarının büyük etkiler yarattığını söyleyen araştırmacılara göre hepimiz elektronik ortamlarda ne kadar vakit geçirdiğimizi ve ne yaptığımızı gözden geçirmeliyiz.

Serkan ORMANCI

About admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİK

Yalan Dolan – İstanbul’da tiyatro severlerle buluşuyor

Tema Kültür Sanat’ın sahneye taşıdığı, yazar ve yönetmenliğini yapan Cengiz Küçükayvaz’ın ayı zamanda rol aldığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir