En Yeniler
Ana Sayfa / Genel / İnternetteki Görünürlüğü Arttırmak İçin Neler Yapılmalıdır
web tasarım

İnternetteki Görünürlüğü Arttırmak İçin Neler Yapılmalıdır

Hizmet verdiğiniz alanda hitap ettiğiniz kullanıcıların internet üzerinden firmanıza ulaşabilmelerinin en iyi yolu SEO adı verilen arama motoru optimasyonunu gerçekleştirmektir. Elbette başta Google Adwords olmak üzere çeşitli reklam programlarıyla sitenize trafik sağlamanız da mümkündür ancak bu reklamlara sürekli olarak para vermek firmanızın bütçesini ciddi anlamda zorlayacaktır. Kaldı ki arama motorlarının sitenizi kaliteli içerikten ötürü ön sıralara yerleştirmesi kullanıcılarda hiçbir reklam çalışmasının sağlayamayacağı kadar olumlu bir izlenim yaratacaktır. İnternetteki kitlelere ulaşabilmek için öncelikle Arama motoru optimasyonunu yapabilmeniz gerekir. Bu optimasyon, arama motorlarının sitenizi yüksek puanlarla değerlendirmesine ve aldığı bu puanlar sonucunda üst sıralara yerleşmesine yardımcı olacaktır.

 

Bu optimasyonu sağlayabilmek göründüğü kadar zor olmadığı gibi ciddi anlamda çaba gerektirir. Çünkü arama motorlarının botları siteye içeriğin özgünlüğü, kalitesi ve tasarımın kalitesi gibi kriterlere göre puan vermektedirler. Sitenizde kopya içeriğin veya dikkatsizce kaleme alınmış bir metnin bulunması arama motorlarının sitenizi en geri sıralara itmesine sebep olacağı gibi kurumunuzun prestijini de olumsuz yönde etkileyecektir. Sitenizde yer alan içerik sadece arama motoru optimasyonunu sağlamayacak, kullanıcıyı sitede tutarak ürün, hizmet ve vizyonunuz konusunda daha çok bilgi edinmek için teşvik edecektir. Bunu sağlayabilmenin en iyi yolu web tasarım seo alanında uzman kişilerden yardım almaktır. Sitenizin ürün, hizmet ve vizyonunu iyi bir içerikle kaleme alan kişilerle çalışmak hem sitenizin arama motorlarındaki puanını hem de okuyucudaki olumlu etkisini arttıracaktır.

 

İçerik yönetimi, siteye trafik sağlamak için son derece önemli olmakla birlikte tek başına yeterli değildir. Sitenin hedeflediğiniz kitleye hitap edecek, ürün ve hizmetlerinizi tanıtmaya uygun bir görsel tasarıma sahip olması gerekmektedir. Arama motorlarına kayıt olurken sitenizin tasarımı da değerlendirilmektedir. Ancak tasarımın düzgün olması tek başına yeterli değildir, aynı zamanda hedef kitlenize uygun olması gerekir. Örnek vermek gerekirse bir ikinci el alışveriş sitesinin tasarımıyla bir moda sitesinin tasarımının aynı görselliğe sahip olması imkânsızdır. Görsellik, kullanıcının sitenize girdiğinde edineceği izlenimi olumlu ya da olumsuz şekilde etkileyecektir. Bu yüzden sitenizin görsel tasarımını oluştururken kurumsal web tasarım alanında uzman kişilerden yardım almanız gerekir.

 

Web siteniz sadece bir tanıtım ve pazarlama mecrası değildir. Aynı zamanda firmanızın internetteki resmi temsiliyetini teşkil eden bir mecradır. Bu yüzden site tasarlarken kurumsallığın gerektirdiği ciddiyetle birlikte hedef kitlenize hitap edecek görselliği ve içeriği bir araya getirebilmeniz gerekmektedir. Web sitesi tasarımı firmanızın müşteri kitleleriyle bir araya geldiği ofis, showroom, mağaza, galeri gibi mekânların tasarımı kadar önemlidir. Kurumunuzun web sitesi, internette 7/24 ulaşılabilecek resmi temsilciliğinizdir ve siteyi tasarlarken bunu kesinlikle unutmamanız gerekir. Web sitesi kurumsallığın gerektirdiği bir ciddiyetin yanında firmanızın hedef kitlesine hitap edebilecek şekilde olmalı ve sitenin sahip olduğu ciddiyet kullanıcının sıkılmasını sağlayacak biçimde olmamalıdır.

 

Sitenizin arayüzü de son derece önemlidir. Arama motorlarındaki görünürlük ve görsel tasarım kullanıcının ilgisini çekse bile, siteye göz atmaya devam edebilmesi için pratik bir tasarıma sahip olması gerekir. Firmanızın web sitesinde ürün tanıtımları, ulaşım bilgileri, iletişim ve müşteri hizmetleri bağlantıları gibi bölümlerin yanında firmanızdan ve sektörünüzden çeşitli haberlerin yer aldığı bloglar ve metin bağlantıları da bulunmalıdır. Ancak en önemlisi kullanıcının ana menü üzerinden istediği bilgiye ve hizmete ulaşabilmesidir. Bunun için de sitede yer alan menülerin ve butonların pratik biçimde tasarlanması gerekir. Bu tasarımı sağlayabilmek için web tasarım araçlarına ve kurumsal iletişim teorilerine hâkim olan web tasarım İstanbul ekipleriyle çalışmak son derece elzemdir.

About admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİK

Yalan Dolan – İstanbul’da tiyatro severlerle buluşuyor

Tema Kültür Sanat’ın sahneye taşıdığı, yazar ve yönetmenliğini yapan Cengiz Küçükayvaz’ın ayı zamanda rol aldığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir