En Yeniler
Ana Sayfa / Kadın / KADININ TOPLUMDAKİ YERİ
kadin

KADININ TOPLUMDAKİ YERİ

Kadın! Tüm toplumların beklide en önemli bireyidir kadın, ama aynı zamanda en çok ezileni, en çok üzülenlerdir.

Kimi zaman annedir kadın, kimi zaman bir eş, kimi zaman sevgili. Ama herkesin hayatında mutlaka bir kadın vardır. Hatta kadın hayatın her alanında vardır. Giyim tercihleriyle modaya yön verir ve böylelikle giyim sanayisine can verir.
Çocuklarının eğitimi, evde yenilen içilen her şey bir kadının denetimi altındadır. Peki kadınlar toplumda hak ettikleri saygıyı görüyorlar mı? Aslında kadının toplumumuzda pekte saygı gördüğü söylenemez. Hemen her gün haber programlarında izlediğimiz kadın cinayetleri bunun en net ifadesidir.

Kadınlar ya öldürülüyor, ya dövülüyor ya da aldatılıyorlar. Aslında bunun nedeni yine kadınlara ve kadınları böyle düşünmeye zorlayan toplum inancımıza dayanıyor. Erkek çocuk yetiştirilirken yapılan yanlışlar kadınların beklide en birinci sorunu.

Erkek çocuğu büyütürken onu öyle şeylere inandırıyoruz ki erkek çocuğu büyüdüğünde de aynı şeyleri bekliyor. Erkek çocuğunun çamaşırını, ütüsünü, bulaşığını evdeki abla, kız kardeş yada anne yapar, erkek çocuğu yer, içer, gezer, i ş bulur çalışır mantığıdır kadının sonunu hazırlayan.

İşte erkek çocuğu küçükken yapılan bu hürmetin aynısını eşinden de bekliyor. Kavgalar tartışmalar en çokta bu eğitim yanlışlığından kaynaklanıyor. Kadın cinayetlerini önleyebilmenin beklide en temel kuralı eğitimdir. Çünkü kadın cinayetleri her toplumun kanayan yarasıdır. Ve toplumlarda eğitime gereken önem verilmediği sürece kadınlar daha çok mağdur edilecekler.

Bazı yörelerimizde kız çocukları ya hiç okutulmuyor yada çok az bir süre okutulup daha oyun çağında iken evlendiriliyor. Sebebi ise gözü açılmasın, erkeğine hürmet etsin düşüncesi. Maalesef günümüzde kadın okumuş dahi olsa bu şiddetten kurtulamıyor. Çünkü eğitim sadece kadınların okuması ile değil erkeklerinde okuması ve okuduklarını hayatında uygulayabilmesi ile alakalıdır.

Toplumu değiştirmeye kendimizden başlamalıyız. Öncelikle eğitime önem vermeliyiz. Eğitimin iyi olduğu toplumlarda hep bir ilerleme vardır. İlerleyebilmek için erkek egemenliği düşüncesi yerine kadın-erkek eşitliği düşüncesi ile hareket edilmeli. Nede olsa birlikten kuvvet doğar.

Unutulmaması gereken konu ise şudur ki; kadınlar dünyaya hizmet için gelmediler. Dünyaya gelen her şeyin bir nedeni vardır. Kadın ve erkek birbirini tamamlamak için dünyaya geldiler. Kadın ve erkek eşittir.

Canan Cansel KÜÇÜK

About admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİK

İyiki Kadınım Diye Kendimize Mutluluk Kırıntıları Üretebiliriz

Yeryüzünde kadın olmak aslında hiçte öyle avantajlı bir durum değildir. Hatta dezavantajı çok daha fazladır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir