En Yeniler
Ana Sayfa / Genel / Kapattık Çelik Kapıları Dört Duvar İçinde Oturuyoruz
celikkapilari

Kapattık Çelik Kapıları Dört Duvar İçinde Oturuyoruz

Toplumsal bir çıldırmışlığa doğru gidiyoruz. İşsizlik, fakirlik, kavgalar ve cinayetler…

Televizyondaki haberleri izleyemez olduk aksiyon filmlerini aratmayacak cinsten, tartışma programları kavgasız bitmiyor, aydınlarımız bile birbirleriyle tartışamaz oldu artık. Sokaklarda bizim kimsesiz ve evsiz dilenen insanlarımız yok artık, savaştan kaçmış başka milletin insanları var. İşten eve gelene kadar karşılaştığımız onlarcası; hangi birine yardım edesiniz ki günlük kazancınızın dörtte birini vermeniz demek.
Ülkeyi yönetecekler toplumu unutmuş artık; kendi siyasi kavgalarıyla uğraşırken, başarıdan yoksun politik manevralar peşindeler. Ülkeler birbiriyle savaşıyor, savaştırılıyor, yeme-içme savaşları. Dünyada olanlar, Dali’nin Yamyamlığın Güzü (Autumnal Cannibalism) tablosundaki gibi sanki.

Bütün bunlar olurken bizler birey olarak kapattık çelik kapılarımızı, tüm kilitleriyle son sürgüsüne kadar. Herkes birbirinden uzaklaşıyor; kimi içine kapanıyor, kimi daha saldırgan. İnsanlarda umutsuzluk ve yalnız bırakılmış hissi giderek artıyor. Aile bireyleri bile birbirleriyle iletişim kuramaz hale geldi. Ebeveynler kendi sıkıntılarını unuttu, bir taraftan geçim derdindeyken diğer taraftan çocuklarının gelecekleri için endişeli, gençlerde kendi geleceklerinden kaygılı, üniversiteden mezun olsa iş bulabilecek mi, evlenebilecek mi, yuva kursa nasıl geçinecek. Neredeyse çoğu mezun olmak bile istemiyor, istemediği gibi ikinci bir fakülteyi düşünüyor, sadece hayata atılmamak için. Arkadaşlar, dostlar arasında da sevgi, saygı hemen hemen her konuda paylaşım çok ekonomik kullanılır duruma geldi. Doyasıya yaşanası aşklar bile kalmadı. Komşuluk çoktan bitti, karşılaşınca merdivende ya da asansörde merhaba bile diyemiyoruz, sahte bir kibarlıkla zoraki gülümsüyoruz.

Dışarıda her şey çok kötü olabilir ama insanın umudunu kaybetmesinden daha kötü olamaz. Evinde, çelik kapının ardında kendini güvende hissedebilir belki insan fakat sorunlar paylaşılarak çözülür ve aşılır. Tek bir birey olarak yalnızlaşmaktansa, daha iyi bir yaşam standardı yaratmak ve gelecekte sağlıklı bir toplum olabilmek amaç olmalı. Bu da ancak çıkabilecek her türlü engele rağmen beraberce inançla yan yana yürüyerek, biri diğerinin elinden sımsıkı ve umutla tutarak yapılabilir.

Açalım o çelik kapıları ve çıkalım evlerimizden, dışarıda bizi aydınlatacak ve bize ilham verecek birileri var. Sadece bakmak gerekiyor ama görmek için bakmak, işte O bizim umut meleğimiz olacak hep…

Tülin Cinci

About admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİK

Yalan Dolan – İstanbul’da tiyatro severlerle buluşuyor

Tema Kültür Sanat’ın sahneye taşıdığı, yazar ve yönetmenliğini yapan Cengiz Küçükayvaz’ın ayı zamanda rol aldığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir