En Yeniler
Ana Sayfa / Genel / Kul Hakkına Dikkat Edelim
Kul Hakkı

Kul Hakkına Dikkat Edelim

İnsanlar; iş, evlilik, öğretim gibi değişik alanlarda birbirleriyle iletişim kurarlar.

Kul hakkı,bu hususta can, mal,şeref,itibarve benzeri hakların ortaya çıktığında anlaşılır.Maddi ve manevi hakların çiğnendiğinde kişi haksızlığa uğramış olur. Adam öldürme, aldatma, hırsızlık, hile, kumar ve yaralama gibi yollarla oluşan maddi hakların çiğnenmesidir.

Kul hakkından doğan günahların ve bunların bağışlanması Allah ya da devlet tarafından bağışlanması söz konusu değildir.Ancak hak sahibi kişi affetmiş olursa bağışlanır. Peygamberimiz bir hadisinde kul hakkının ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştir.”Kimin üzerinde din kardeşinin ırzı,namusu veya malıyla ilgili bir zulüm varsa altın ve gümüşün bulunmayacağı kıyamet günü gelmeden önce o kimseyle helalleşsin. Yoksa kendisinin salih amelleri varsa yaptığı zulüm miktarınca sevaplarından alınır(hak sahibine verilir.) Şayet iyilikleri yoksa haksızlık ettiği kardeşinin günahlarından alınarak onun üzerine yükseltilir.”

Haksızlığa uğrayan kişinin müslüman olup olmaması önemli değildir. Müslüman olan kişi kimseye haksızlık yapmamakla yükümlüdür. Bilerek yada bilmiyerek bir hata yaptıysak eğer özür diler,maddi karşılık söz konusu ise helallik isteriz.Kul hakkını ihlal ettiğimiz insanlardan helallik almaya çalışmak kul hakkıyla ahirete gitmemek içindir…

Ayrıca o kişi hakkını helal etmemiş olursa ve biz öldüğümüzde kul hakkıyla gitmiş oluruz.Bu hiç güzel birşey değildir.Mantığımıza göre hareket edelim ve cehennem azabından korunalım.Kim istemez ki ! tertemiz bir şekilde cennete girmek o yüzden kimseye haksızlık yapmıyalım.

Kalbimizn kötü düşüncelerden arınması için ibadet etmemiz gerekir.Allah herşeyi gören bilendir.Dedikodu dan uzak duralım ve yalandan..

Adaletli tutarlı ve dengeli davranmak, herşeyin ve herkezin hakkını ihlal etmemek gerekir. Haksızlıklardan uzaklaşıp orta yolu bulalım. İnsanlar arasında ayrım yapmıyalım. Asla kimseye zuklüm etmiyelim . Unutmayın ki Allah herşeyi bilir ve görür.O yoktan var edendir. Allah dinden imandan ayırmasın , Amin.

NİLÜFER KAYA

About admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİK

Yalan Dolan – İstanbul’da tiyatro severlerle buluşuyor

Tema Kültür Sanat’ın sahneye taşıdığı, yazar ve yönetmenliğini yapan Cengiz Küçükayvaz’ın ayı zamanda rol aldığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir