En Yeniler
Ana Sayfa / Genel / Küresel ekonomi ye farklı bir açıdan bakmaya ne dersiniz
ekonomi

Küresel ekonomi ye farklı bir açıdan bakmaya ne dersiniz

Küresel ekonomi diyince bir çok insanın aklına büyük fabrikalar, şirketler, borsa, çalışma hayatı, emperyalizm, franchising vb. bir çok kelime gelmektedir.

Bunların hepsine büyük bir açıdan baktığımızda gördüklerimizden birtanesi de ekonomi savaşlarıdır. Uzun yıllardır devletlerin birbirlerinin topraklarını almaya çalışmalarından çok birbirlerinin ekonomilerini, kaynaklarını ve gelişimlerini kontrol altına almaya çalıştığını görmekteyiz. Peki özellikle sanayi devriminden sonra gelişmeye başlayan ülkelerdeki insanların bu gelişmeden nasıl etkilendiğini hiç düşündünüz mü?

Geçmiş zamanlarda Anadolu’da da bir kültür olarak yaşanmış olan ustalık-çıraklık ilişkilerinden bir örnekle sizlere bu durumdan bahsedebiliriz…

Bir zamanlar kendi dükkanında bir çırağıyla birlikte ayakkabı üreten bir usta, kendi bulunduğu yerleşim yerinde ürettiği ayakkabıların kalitesinden dolayı insanlardan saygı görüyordu. Çırağı, ustasından öğreneceklerinin heyecanıyla ve zamanı geldiğinde kendisinin de bir usta olacağının hayaliyle ustasına ve yaptığı işe saygı duyuyordu. Sanayi devrimi ile gelişmeye başlayan fabrikaların ucuz ürünleri piyasaya sunmasıyla başlayan bir yarışta teker teker tüm ufak dükkanlar yenik düşmeye başlamıştı.

Fabrikalarda çalışan insanlar artık sabit ücretler alıyor ve o ücretlerle ailesini geçindirmeye çalışıyordu. Eskiden bir dükkanda üretilen ayakkabının maliyetine ustalar sadece emeklerinin karşılığını kar olarak koyuyor ve insanlara ortaya çıkan fiyattan satış yapıyordu. Fabrikalar ise, ayakkabının maliyetine işçi ve yönetimde çalışanlarının ücretini, fabrika karını, ürünlerin ulaşım giderlerini vb. lerini ekliyor, gönderdiği dükkanlar da üzerine kar koyup satış yapıyordu. Ancak fabrikalar büyük miktarlarda aldığı hammaddeyi küçük dükkanlara göre çok daha ucuza mal ediyor ve dükkanlarda satılan fabrika üretimi ayakkabılar, küçük dükkanların ürettiklerine göre daha ucuz oluyordu. Ayrıca fabrikanın seri üretim yapabilmesi de bu yarışta fabrikalara büyük avantajlar sağlıyordu. İşte bu mücadelede yenik düşen küçük dükkan ustası ve çırağı daha fazla dayanamayıp dükkanını kapatmak zorunda kalıyordu.

Peki bu insanlar ne iş yapacaklardı? Küresel ekonominin herkesi sürüklediği noktaya gelmişlerdi… Kendi işini yapmaktan, başkasının işinde, fabrikasında maaşlı çalışan olmak.. İşte hikayemiz burada önem kazanıyor. Eskiden toplumda bir statüsü, saygısı olan usta artık çırağıyla aynı statüde, fabrikada çalışmaya başlıyorlar. Ustaya verilen görev üretilen ürünlerin paketlemesini yapmak oluveriyor. Çırak artık bir usta olmanın hayalinden ve bir şeyler öğrenmenin heyecanından uzak bir şekilde ürünlerin nakil edilmesinde taşıyıcı olarak görev almaya başlıyor. Büyük bir sosyal çöküşün başlangıcıdır fabrikalar… Ayakkabı üretme yeteneğini sergileyememek bir ustayı çürütür. İlerleyen zamanlarda ne yaparsa yapsın aynı statüde kalacağını bilmek bir çırağın umutsuz yaşamasına yol açar.

İnsanlara ”Ben bunu ürettim, ben bu konuda başarılıyım” diyebileceği bir durumu kalmayan usta ve çırağın toplumdaki saygısı da zamanla unutulur. Üstelik bunların tamamı el işçiliğinin kalitesinden uzak, daha kalitesiz ama ucuz yeni ürünlerin tüketilmesi uğruna.. İşte şimdi o usta ve işçi de kazandıkları üç kuruş maaşla evlerini geçindirmek için o fabrikanın ürettiği ayakkabıları ve başka fabrikaların ürettiği yoğurtları, peynirleri alıyorlar. Her birinde ayrı bir kayıp ve hüzün vardır aslında. İşte küresel ekonomi benim hayatımda bu bakış açısıyla yer alıyor.

Serkan ORMANCI

About admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİK

Yalan Dolan – İstanbul’da tiyatro severlerle buluşuyor

Tema Kültür Sanat’ın sahneye taşıdığı, yazar ve yönetmenliğini yapan Cengiz Küçükayvaz’ın ayı zamanda rol aldığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir