En Yeniler
Ana Sayfa / Moda / Moda Nedir?

Moda Nedir?

Moda hep duyduğumuz ve pek çoğumuzun da sıkıca takip ettiğimizi savunduğumuz bir olgudur. Modaya uymak, bu yılın modası gibi kelimeleri hep kullanırız.

Peki acaba moda ne demektir? Takip ettiğimizi ve çok iyi bildiğimizi savunduğumuz moda kelime olarak ne anlama gelmektedir? Hangi dilden dünyaya yayılmıştır, hiç düşündünüz mü?
Moda Latince Modo kelimesinden gelir ve anlamı “hemen şimdi” demektir. İtalyanca ‘da ki kelime anlamı ise “değişiklik gereksinimi veya süslenme özentisi sebebiyle toplum yaşamına girengeçici yenilik demektir.

Türk dil kurumuna göre moda kelimesi ;” geçici olarak yeniliğe ve toplumsal beğeniye açık olan” diye tanımlanmıştır. Birkaç farklı tanımından da anlaşılabileceği gibi moda kelimesi gerçek anlamından bir hayli uzaklaşmış durumdadır.

Moda kelimesi önceleri sadece giyim olarak anılsa da, artık hayatımızın her alanında yerini almıştır. Örneğin saç modası, makyaj modası, çanta ve aksesuar modası, ev – bahçe mobilyalarının modası kısacası hayatımızda var olan bir çok şeyin artık bir modası var. Öyle ki artık bir eşyayı bile beğenmediğimizi anlatırken, bu modası geçmiş şeyi niye kullanıyorsun dediğimiz bile olmuştur.

Moda değişiklik isteği ve yenilenme ihtiyacımızdan ötürü hayatımıza kendiliğinden dahil olmuştur. Moda ne olursa olsun, siz kendinizi mutlu hissettiğinizle modayı takipte kalın. Moda sizin kendinize yakıştırdığınız ve kullanırken size mutluluk veren, sizi anlatan, tarzınızı yansıtan her şeydir.

Canan Cansel KÜÇÜK

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir