En Yeniler
Ana Sayfa / Genel / MUHASEBECİLER GÜNÜ
1 Mart Muhasebeciler günü

MUHASEBECİLER GÜNÜ

Bilindiği üzere; her yılın Mart ayının ilk günü Muhasebeciler günü olarak kutlanmaktadır. Muhasebecilere sorduğumuz vakit, aldığımız cevap “ gün mü kaldı ki kutlayalım” olmaktadır.

Evet sevgili dostlar, bu yılın Mart ayı geldi çattı. Her yıl Mart ayı, Muhasebeciler ve mali müşavirler açısından oldukça yoğun geçen bir aydır. Tabiri caizse “mart ayı dert ayı” diyerek geceleri ni gündüzlerine katmaktadırlar. Ayın sonuna kadar oldukça yoğun geçirecekleri, streslenecekleri, müşterilerle aralarında ki diyalogların oldukça fazla olacağı, bu meyanda kendi gelirlerinin de bir miktar artacağı (yıl içerisinde bu ay ücret verecek kadar gelirim olmadı bahanesi sürekli ön planda), Maliye Bakanlığı ile yoğun bir temas içerisinde bulunulacağı, bu ay içerisin de yine maliye bakanlığının bir çok konuda tebliğ yayımlandığı, bu tebliğlerin sürekli takip edileceği, edilmediği takdir de, en basit bir hata yapılmasından dolayı, mükellefe özel usulsüzlük cezası kesilebileceği, bu kesilen özel usulsüzlük cezasını mükellefin üstlenmeyeceği ve serbest muhasebeci ve mali müşavirlere ödetileceği de düşünülecek olursa, bariz bir şekilde her günü tebliğ yayınlanıp yayınlanmadığını, yayınlanmışsa içeriğinin nelerden ibaret olduğunu araştırmakla geçirecek, buna mukabil yapılan değişiklikleri mükelleflerine bildirecek, bildirmediği takdirde “niçin bildirmedin” sorusuna muhatap kalacaklardır. Hal böyle olunca, mükelleflerle tartışmak içten bile değildir.

Her işin kendine has zorlukları veya kolaylıkları vardır. Bu mesleğinde zor tarafları bunlardan ibarettir.

Gelelim 1 Mart Muhasebeciler gününe; Gerçekten bu güne ihtiyaç var mıdır? Bu sorunun cevabı hiçbir zaman netleşmedi. Kimilerine göre bir ihtiyaçtır. Kimilerine göre de hiçbir alakası yoktur. Kanaatimce bu gün meselesi bence gereksiz bir uygulamadır. Muhasebecilere gerekli olan, yılın 365 günü gece ve gündüz olmak üzere yoğun iş temposu içinde çalışmaktadırlar. Bu çalışmadan nerdeyse bunalmışlardır. Ancak geçtiğimiz yıllarda maliye bakanlığı durumu fark etmiş ve her yıl Temmuz ayı mali tatil ilan edilmiş, bunu da bütün maliye camiasıyla birlikte muhasebeciler ve mali müşavirlerde uygun görülmüştür. Bu bir aylık tatil ise herkesin işine yaramıştır. Dolayısı ile 1 Mart Muhasebeciler Günü muteber bir gün olarak kutlanılmamaktadır. Nasıl yılda bir kez babalar günü olmasına rağmen kimi çocukların kutladığı, çoğunluğun ise kutlamadığı, ama anneler günü ise herkesin tamamen kutlandığı bir dünyada, Mart ayındaki Muhasebeciler günü Babalar günü olmakta, Temmuz ayı ise Anneler günü olmaktadır.

Bu 1 Mart Muhasebeciler gününü, Temmuz ayının başından sonuna kadar Serbest Muhasebeciler ve mali Müşavirler günü olarak, Mart ayının tamamını da Maliye Günü olarak ilan edilmesi daha uygun olacaktır.

Zira Maliye açısından Mart ayı oldukça önemli bir aydır. Bütün gelirlerin başlangıcı olan bir ay olduğundan.

Böylelikle buradan şu sonuç çıkmaktadır. Yılın Temmuz ayı hariç diğer ayların hepsi Muhasebeciler günüdür!..

Sami YAVUZ

About admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİK

Yalan Dolan – İstanbul’da tiyatro severlerle buluşuyor

Tema Kültür Sanat’ın sahneye taşıdığı, yazar ve yönetmenliğini yapan Cengiz Küçükayvaz’ın ayı zamanda rol aldığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir