En Yeniler
Ana Sayfa / Genel / Mutluluk Bir Kuştur
mutluluk

Mutluluk Bir Kuştur

Yazının başlığı, Federico Garcia Lorca’nın Çingene Türküsü şiirinden, şöyle devam ediyor;

Ama sanma ki herhangi bir kuş.
Bu kuşun kanatları gümüştür,

Tüyleri altın!

Uzaktan gelir bu kuş

Gelip omzuna konar

Sol omzuna konar, sağ değil,

Çünkü insanoğlunun yüreği soldadır

Ve mutluluk kuşu yüreği arar.

Şiir uzun olduğu için tamamını yazmıyorum, şiirin devamını şöyle özetleyebilirim; kuş seninle bir süre oynaşır sonra nedeni bilinmez canı sıkıldığından mı nedir gitmeye karar verir, artık tutamazsın onu.

Biz kadınlar, birine aşık olunca bir gün gidecek diye korkarız, birlikte yaşadığımız güzel anlardan sonra mutsuz ederiz kendimizi, zaman zamanda acının dozunu daha da arttırıp ağlama krizlerine gireriz, ilk buluşmada da aşıktan çıkarırız acısını, sanki suçu varmışçasına. Oysa sonuna kadar, gidebildiği ana kadar birlikte ya da ayrı zamanlarda mutlu olmak varken, henüz olmamış bir durum için endişeye, drama ne gerek var. Sevgi mutlulukları yaşadıkça ve paylaştıkça uzar.

Analara gelince; onlarda bir düşkündür oğullarına, büyüdü artık bir kız bulup evlenip evden ayrılacak diye üzer kendini, aslında paylaşmak istemediğindendir oğlunu bir başka kadınla.

İşte yine kıskançlık; insanı yıpratan, hasta eden, mutsuz edip ve güçsüz kılan.

Birbirlerini çok seven bir çift tanımıştım. Eşi sık sık iş seyahatlerine giden bir hanım arkadaşım, eşinin seyahati yurtdışındaysa ve birkaç gün sürecekse kendisine kısa bir tatil programı yapıyordu. Kendisine bunu neden yaptığını sorduğumda, eşinin gezip görmek istediği yerler olduğunu ve iş yoğunluğundan dolayı gidemediğini, bu sebepten dolayı kendisi gidip, eşi için oralardan anılar topladığını söylemişti. Tam olarak anlayamamıştım ve bana şöyle açıkladı. Gerçek sevginin karşılıklı saygı, güven ve sadakat olduğunu, her zaman verilecek hediyenin kravat iğnesi ya da kol düğmesi olmadığını, ayrı kaldıklarında seyahatlerden birbirlerine anılar topladıklarını ve bu anıları birbirleriyle paylaştıklarını söylemişti.

Hayatta her durumla karşılaşabiliyor insan, fakat mutlu anları kısa, hüznü ise uzun yaşamayalım. Bu mutluluk kuşunun canını sıkmayalım ki omzumuzdan uçup gitmesin.

“Daima Mutlu – Happy Go Lucky Y: Mike Leigh” bu filmi izlemediyseniz, vaktinizde varsa izlemenizi öneririm.

Tülin Cinci

About admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİK

Yalan Dolan – İstanbul’da tiyatro severlerle buluşuyor

Tema Kültür Sanat’ın sahneye taşıdığı, yazar ve yönetmenliğini yapan Cengiz Küçükayvaz’ın ayı zamanda rol aldığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir