En Yeniler
Ana Sayfa / Genel / Nasıl Marka Olunur
Nasıl Marka Olunur

Nasıl Marka Olunur

Hayatımızda sık sık karşılaştığımız bir olgudur markalar. Marka, bir işletmenin, ürünün, diğerlerinden ayırt edilmesini sağlayan her türlü sözcük, ambalaj ve sembollerdir.

Marka olmak için üretmek ve sunmak gereklidir. Bir çok ürünü alırken onu kimlerin, nasıl ürettiğini düşünmeden sadece markasına bakarak tercihlerimizi yapabilmekteyiz. Markalar aslında hayatımızı kolaylaştırıcı birer isimlerdir. Marka çeşitleri ise ortak marka, garanti markası, ticaret markası ve hizmet markalarıdır. Dördünün de temel mantığı ayırt etmeye yaramalarıdır. Eski yıllarda insanların genelde ürünlerine isimlerini verdiğini görürüz. Zamanımızda ise hem ilgi çekici olması açısından, hem de bir çok kurucusu olan firmalara ortak payda sağlaması bakımından farklı isimler kullanıldığını görmekteyiz.

Marka olmak için öncelikle belirli değerlere sahip olmak gerekmektedir. Günümüzde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından verilen belgelerle markanızın kalite tanımlamalarını somutlaştırmanız mümkündür. Öncelikle sahip olduğunuz bir projenin veya ürettiğiniz ürünün isim hakkını almak için Türk Patent Enstitüsüne başvurmanız gerekmektedir. Daha sonra TSE tarafından markanızla ilgili belgeleri de alarak kendinize bir marka yaratmanız mümkündür. Peki bundan sonra ne yapmak mı gerek? Tüm bu işlemlerden sonra sıra sizin ürününüzün diğerlerinden farklı olması için yapmanız gereken çalışmalara kalmıştır. Başarının yolu, değerlerinize sahip çıkmanızda yatar. Eğer siz bu işlemleri yapmazsanız bir gün yaptıklarınıza başkasının sahip çıktığını görebilirsiniz.

Marka olmanın avantajları çoktur. Bir köy peyniri aldığınızda aklınıza o peynirin nasıl yapıldığı, içine nelerin katıldığı, sağlıklı ortamlarda saklanıp saklanmadığı gibi sorular gelebilirken markalı bir peynir aldığınızda tüm bu soruların cevaplarına ulaşmanız mümkündür. Cevaplar sizi tatmin eder veya etmez ancak ürünün nasıl son haline geldiği ve nasıl işlemlerden geçtiği sizin alacağınız TSE belgeleri ile garanti altına alınmakla beraber, devletin getirdiği zorunluluklarla birlikte her ürün belirli bir ambalajlama kalitesine sahip olmak zorunda olup, üretim ve tüketim tarihleri ile birlikte içerdiği maddelerin de yazılması şartı konulmuştur. Bu da markaya sahip ürünlerin daha fazla tüketilmesine sebep olmaktadır. İnsanlar hiç bilmediği ürünleri tercih etmektense içeriğini okuyarak bütçesine göre seçim yaptığı markalı ürünleri almayı seçmektedirler.

Serkan ORMANCI

About admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİK

Yalan Dolan – İstanbul’da tiyatro severlerle buluşuyor

Tema Kültür Sanat’ın sahneye taşıdığı, yazar ve yönetmenliğini yapan Cengiz Küçükayvaz’ın ayı zamanda rol aldığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir