En Yeniler
Ana Sayfa / Genel / ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZALARINDA TAZMİNAT HAKKI VAR MI
kaza tazminatları

ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZALARINDA TAZMİNAT HAKKI VAR MI

İşin acı bir boyutu da ülkemizde meydana gelen trafik kazalarında her iki mağdurdan birinin hak ettiği tazminattan haberinin dahi olmadığı ve tazminatını almadığıdır.

Dünya genelinde her yıl ortalama 50 milyon yaralanmalı trafik kazası meydana geliyor ve yaklaşık 1,2 milyon trafik kazası ölümlerle sonuçlanabiliyor. Hatta her 6 saniyede 1 kişi trafik kazsı mağduru.
Peki bir yılda, çok fazla can kaybına sebep olan trafik kazaları sonrasında bir takım haklarınız olduğunu biliyor musunuz? 2012 yılında yapılan bir araştırmada trafik kazaları ölüm sebepleri arasında 9. Sırada iken, 2014 yılı başlarında yapılan bir araştırmada ise 5.sıraya kadar yükseldi. Ülkemizde meydana gelen trafik kazalarında her yıl 5-6 bine yakın insan hayatını kaybetmekte, yaklaşık 200bin kişide yaralanmaktadır.

Oysa trafik kazası mağdurlarının 268.000tl’ye kadar tazminat hakları var.

Trafik kazsında yakınını kaybeden pek çok mağdur ise, kazazede kusurlu ise tazminat hakkı olmadığı düşüncesiyle, tazminat başvurusunda bile bulunmuyor. Bu mağdurlar kazada kaybettiği yakını kusurlu olduğu için ya borçlu çıkarsam korkusuyla tazminat haklarını almıyorlar.

Oysaki ölümlü trafik kazalarının %40’ı kusurlu trafik kazasıdır. Ölümlü trafik kazalarında destekten yoksunluk tazminatı için “kusurlu, Kusursuz “ ayrımı yapılmamaktadır. Yargıtay Genel Hukuk Kurulu, açılan bir dava üzerine trafik kazasında ölen kişi tam kusurlu olsa da yakınlarına tazminat ödenmesi kararına vardı. Yakınını trafik kazasında kaybeden binlerce kişiye umut olan karar “ölen kişi kusurlu olsa da, yakınlarının bir kusuru yok “ gerekçesine dayandırıldı.

Alınabilecek kaza tazminatları, kazada hayatını kaybeden kişinin yaşı, geliri, eğitimi, bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı gibi bir takım kriterlere göre belirlenmektedir.

Kazada yolcu konumunda olan kişilerde yaralanmaları ve bedeni zarar görmeleri halinde tazminat hakkına sahipler. Son sekiz yılda yaşanan trafik kazalarında mağdurların tazminat hakları olabilmekte , toplu kazalarda ise bu süre on yıla kadar uzayabilmektedir.

Tazminat haklarınızın araştırılmasını istiyorsanız 0542 411 0800 numaralı telefondan detaylı bilgi alabilirsiniz. Kaza mağduru olmamak için emniyet kemerinizi takmayı ihmal etmeyin.

Yapılan bir araştırmada; Emniyet kemeri, araç içinde meydana gelen ölümleri % 45,ağır yaralanmaları ise %50 oranında azaltmaktadır. Hayatınız ve sevdiklerinizin hayatı sizin için değerliyse trafik kurallarına uymalı, uymayanları da uyarmalısınız.

BEDENİ HASAR DANIŞMANI

Canan Cansel KÜÇÜK

About admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİK

Yalan Dolan – İstanbul’da tiyatro severlerle buluşuyor

Tema Kültür Sanat’ın sahneye taşıdığı, yazar ve yönetmenliğini yapan Cengiz Küçükayvaz’ın ayı zamanda rol aldığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir