En Yeniler
Ana Sayfa / Genel / Peçete Deyip Geçmeyin
peçete

Peçete Deyip Geçmeyin

Peçete, ne kadar da varlığının büyük bir nimet olduğunu görmezden geldiğimiz bir üründür.

İlk kez 14. yy da Çin’de üretilen ve insanlık için çok önemli bir icat olarak kabul edilmesi gereken peçete, Türkçeye İtalyancadaki ”pezzetto” kelimesinden gelmiştir. Fabrika üretimi ise ilk defa Amerika’da gerçekleşmiştir. Peçete keşfedilmeden önce bazı ülkeler yaprakları, taşları, midye kabuklarını, koyun yünlerini vb. malzemeleri tercih etmekteydi.
Peçete günümüzde saç yapımı, makyaj temizleme, gözlük temizleme, ıslak yerleri kurulama, masa silme, el ve ağız silme, tabak silme vb. işlevlerini görmektedir. Zamanında kadınlar özel günleri için de peçeteyi kullanmışlardır. Tuvalet kağıdı ve kağıt havluların da atası peçetedir. Günlük yaşamımızı kolaylaştıran ancak çok da değer vermediğimiz peçetenin hakkını vermek gerektiğini düşünebiliriz. Temizlik için sıkça kullandığımız peçeteler Dünya’da en çok beyaz renkle kullanılmaktadır. Beyaz rengi daha sonra pembe ve mavi takip etmektedir. Aynı renk sıralaması tuvalet kağıtları için de geçerlidir.

Peçete, mendil ve havlu, temizlik kağıtları grubuna girmektedirler. Türkiye’de 48 adet temizlik kağıdı fabrikası bulunmaktadır ve ülkemizde yıllık üretim ortalaması 460.000 tondur. Geri dönüşümden elde edilen hammaddelerle de üretilebilen peçete tam bir çevreci dostudur aynı zamanda. Geri dönüşüm maddelerinin kullanımı aynı zamanda peçete ve tuvalet kağıdı üretiminin maliyetini düşürdüğünden dolayı bu sektörde iyi kazanç da olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Peçete ile ilgili bir başka ilgi çekici konu ise Türkiye’de ki yayılımıdır. Bir çok çabaya rağmen peçete ve tuvalet kağıtları Anadolu’da ki evlere girmemekteydi. Bunun sebebi ise özellikle tuvalet kağıdının dinen uygun olup olmadığının tartışılmasıydı. Bu tartışmalara Diyanet İşleri Bakanlığı 1995 yılında verdiği bir fetva ile son vermiştir. Fetvada ”Taharet için özel olarak imal edilmiş kağıtlar üzerine yazı yazılması mümkün olmadığından, bu kağıtların temizlik için kullanılmasında dinen bir sakınca yoktur” deniliyordu.

İşte tuvalet kağıdı ve atası peçete hayatımızda bu kadar önemlidir. Yiğidin hakkını yiğide vermek adına bu bilgileri sizinle paylaşmak istedik. Artık onlara bir başka bakış açısıyla yaklaşabiliriz. İyi ki varsın peçete 🙂

Serkan ORMANCI

About admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİK

Yalan Dolan – İstanbul’da tiyatro severlerle buluşuyor

Tema Kültür Sanat’ın sahneye taşıdığı, yazar ve yönetmenliğini yapan Cengiz Küçükayvaz’ın ayı zamanda rol aldığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir