En Yeniler
Ana Sayfa / Güzellik / SAÇLARINIZI YAZA HAZIRLAYIN
Saç bakımı

SAÇLARINIZI YAZA HAZIRLAYIN

Saçlar bayanlar için vazgeçilmez güzellik aksesuarı gibidir.

Uzatır, boyar, keser, kıvırcıklaştırır, düzleştirir şekilden şekle sokarak saçı sayesinde kendini farklı hissedebilir. Fakat uzun ya da kısa hiç fark etmez tüm saçların bakıma ihtiyacı vardır.

Özellikle mevsim geçişleri, depresyon, düzensiz uyku, vitamin ve keratin eksikliği gibi nedenlerle saçlar hem çok yıpranır, hem de dökülebilirler. Saç bakımını için evde hazırlayabileceğiniz çok basit bir maske ile saçlarınızı dış etkilerden koruyabilir, dökülmesini azaltabilirsiniz.

Basit ama çok etkili, üstelikte evdeki malzemelerle hazırlayabileceğiniz bir Saç bakım maskesi ile saçlarınız yaza hazır olsun istiyorsanız işte size önerim.

MALZEMELER : 1 yumurtanın sarısı, 2 yemek kaşığı mayonez, 2 -3 yemek kaşığı hakiki zeytinyağı ( Eğer hakiki zeytin yağı bulamıyorsanız aktarlardan kolaylıkla temin edebileceğiniz jojoba yağı, badem yağı, Hindistan cevizi yağını da kullanabilirsiniz. Hatta bebe yağı bile kullanabilirsiniz. ). Üzerinizin kirlenmemesi için eski bir kıyafet, malzemeleri karıştırmak için bir kap, karışımı saçınıza uygulamak için bir saç boyası fırçası, karışımı uyguladıktan sonra saçınızı sarmak için streç film ya da bir poşet, havlu, sık dişli bir tarak ve üzüm sirkesi.

KULLANIM ŞEKLİ : Yumurtayı buzdolabından 1-2 saat önce çıkarın. Yumurta sarısı ve mayonezi güzelce çırpın ve üzerine zeytinyağını ekleyin, iyice karıştırıp kıvamını almasını sağlayın. Eski kıyafetlerinizi giyin. Omuzlarınızın üzerine boynunuzu kapatacak şekilde havluyu yerleştirin. Tıpkı saç boyar gibi önce diplere daha sonra uçlara olacak şekilde hazırlamış olduğunuz karışımı saçınıza sürün. Sonra parmaklarınızla karışımı saçınızın her tarafına güzelce yedirin. İnce ve sık dişli bir tarakla saçlarınızı tarayıp tüm saçınıza eşit oranda dağılmasını sağlayın. Karışım saçınızda e az 4 saat beklemeli.

Bekleme süreniz bittikten sonra saçlarınızı güzelce durulayın. Eğer bir gün sonrasında dışarı çıkmayacaksanız şampuan kullanmadan saçınız su ile durulayın. Bir gün sonrasında ise normal şampuanlama yapın. Saçınızı ilk gün durulayıp ikinci gün yıkamanız saçınızın nem kazanmasını sağlayacaktır. Saçınızdaki karışım iyice aktıktan sonra, saçın son durulanma işlemini sirkeli su ile yapın. Eğer saçınızdan gelen yumurta ve mayonez kukusu sizi rahatsız ediyorsa ilk günde normal şampuanlama yapabilirsiniz. Fakat yine son durulama işlemini sirkeli su ile yapmalısınız.

En iyi sonucu almak için bu bakım maskesini bir ay boyunca haftada bir kez yapmanızı öneririm. Ve saçınızı durularken mutlaka son durulama işleminiz sirkeli su ile olsun. Bu maskeyi mevsim geçişlerinde, saçlarınız kırılmaya başladığında, saç dökülmelerinde uygulanabilir. Ayrıca saçı beslediği ve hava almasını sağladığı için saçınızın sağlıklı uzamasına da etkileri olacaktır.

Bakımlı olmak için çok para harcamaya gerek yok. En güzel bakım, kendi bildiğiniz malzemelerle, kendi elinizle ve kendi evinizde yaptığınız bakımdır.

Canan Cansel KÜÇÜK

About admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir