En Yeniler
Ana Sayfa / Genel / ŞALGAM SUYU
salgam

ŞALGAM SUYU

Adana’nın en meşhur içeceklerinden ve Adana’ya has bir meşrubat olan şalgam suyu Adana için değerini bu makalemizde sizlere anlatacağız.

Bilindiği üzere Adana Akdeniz bölgesinde yer alan ve yazları çok sıcak geçen bir şehir olarak bilinmektedir. Bu şehrin kendine has özellikleri ve kültürel açıdan da diğer şehirleri gibi büyük özellikleri vardır. Bir yaz günü sıcaktan o kadar terlemişsinizdir ve sıcak yüzüne öyle çarpıyordur ki bunaltıdan bayılacak gibi olursun işte o vakit Adana halkının yaptığı gibi ya bir gölge de oturup soluklanacaksınız veya bir büfe bulup buz gibi bir şalgam suyu içeceksiniz. Şalgam suyu Adanalı vatandaşlarla özleşmiş ki bunu Adana’da görebilirsiniz. Kalabalık yerlerin köşelerinde illaki bir büfe vardır ve o büfede şalgam olmazsa olmazıdır. Şalgam suyundaki özellikler saymakla bitmez vücuttaki su dengesini korur. Belki çok Adanalı bilmez bunu sadece soğuk bir içecek olarak adlandıra bilirler.

Adana yemekleri arasında şalgam suyunun da önemi büyüktür. Özellikle ocak başı kültürü inşalar tabakta yemeyi fazla tercih etmeler ekmek arası dürüm denilen şekilde yerler ve yanlarında vazgeçilmez içecekleri de şalgam suyu mutlaka vardır. Adana’nın genç girişimcileri bu konuda fabrikalar açarak başka şehir de yaşayan vatandaşlarına Adana’nın bu güzel içeceğini marketlere, bakkallara ve çeşitli restoranlara sunarak şalgam suyunun daha çok kişilere yayılmasını sağlamıştır. Sadece Adana’ya has bir özelliğini dağıtılması ve diğer şehirlerde satılmasından dolayı da Adana’nın içecek kültürü hakkında bilgi sahibi olduklarında Adana’ya geldiklerin de yabancılık çekmeyeceklerdir.

Şalgam suyunun faydalarına tekrar değinilmek gerekirse bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve grip hastalığına yakalanma oranını azaltır, bağırsaklara faydalı ve kabızlığı önler, antioksidan özelliği ve kilo vermeye yardımcı olur. Görüldüğü üzere birçok faydası olan şalgam suyunun Adana için önemini okudunuz ve 7’den 77’ye herkesin vazgeçemediği geleneksel içecekleri arasında yer almaya devam edecektir. Şalgam suyundan o kadar bahsettik ama içilecek mekânları söylemesek olmaz Adana’ya uğradığınız da Doktorun Şalgamı adlı büfede çarşı etrafında içebileceğiniz yerler arasındayken Çakmak Caddesi’nde olduğunuz da Çakmak Plaza’ya varmadan tam büfe olmayan yerde bir bayan tarafından yapılıp ve satılan yerde içebilirsiniz.

AHMET ÜĞÜTEN

About admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİK

Yalan Dolan – İstanbul’da tiyatro severlerle buluşuyor

Tema Kültür Sanat’ın sahneye taşıdığı, yazar ve yönetmenliğini yapan Cengiz Küçükayvaz’ın ayı zamanda rol aldığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir