En Yeniler
Ana Sayfa / Genel / Şirketler Neden Sponsorluk Yaparlar
sponsorluk

Şirketler Neden Sponsorluk Yaparlar

Bir çok girişimcinin aradığı bir destektir sponsorluk.

Kimilerine göre şirketlerin reklam aracı, kimilerine göre firmaların sosyal sorumluluk hibeleridir. Sponsorluk, sadece tek taraflı bir kazancın olduğu destek yada hibe değildir aslında. Kazan kazan olgusunu en iyi açıklayan uygulamalardan bir tanesidir. Büyük şirketlerin bayrak stratejisi (Her yerde varız) olarak adlandırdığı ve dolaylı olarak şirketlerin büyüklüğünü gösterdiğini düşündükleri bir olgudur da sponsorluk. Maddi kazançların artık belirli matematiksel kanunlardan öteye geçememesi şirketleri soyut kavramlarda fark yaratma yarışına sokmuştur. Yeni fikirlerin ve icatların desteklenmesi, her türlü etkinlikte isimlerinin olması şirketlere olan güveni daha da sağlamlaştırmaktadır. İşte sponsorluk adı altında bir çok sektöre büyük paralar veren şirketler o paraları bir yatırım gibi görmektedirler.

Sponsor bulmak için gerekenlerden birisi öncelikle sağlam bir projenizin olmasıdır. Kimse güvenmediği ata oynamak istemez. Daha sonra projeniz ile bağlantılı olabilecek şirketleri ve firmaları iyi araştırmalısınız. Çeşitli internet sitelerinde sponsorluk için kolaylıklar sağlanmakla birlikte ilgili şirketlere bir dilekçe veya mail ile ulaşılabilirsiniz. Karşınızdaki firmaları ikna edebilmeniz için onların da kazançlarından biraz bahsedebilirsiniz.

Günümüzde bir çok iş adamı ve şirket artık kendilerine başvuru olmadan sosyal sorumluluk adı altında sponsorluk faaliyetlerinde bulunmaktadırlar. İçecek firmalarının rock festivalleri düzenlemesine, bankaların caz orkestraları kurmasına, beyaz eşya şirketlerinin kitap fuarları kurmasına şahit olmaktayız. İşte artık şirketlerin olmazsa olmazlarından birisi haline gelen bu uygulamadan faydalanmak, girişimciler için büyük bir fırsattır. Eğer hayalleriniz varsa ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız sadece kendinize güvenmeniz yeterli olacaktır. Sağlam fikirleri desteklemek için sevinecek bir çok desteğin olduğunu unutmayın.

Sponsorluk türlerine örnek verecek olursak, spor sponsorlukları, kültür-sanat sponsorlukları, sağlık sponsorlukları, çevre sponsorlukları, eğitim sponsorlukları, macera- seyahat sponsorlukları, akademik sponsorluklar, bilim sponsorlukları vb. leri örneklerin başlarında gelenlerdir. Sponsorunuzu bulduktan sonra yapmanız gerekenlerin başında sponsorluk sözleşmesi gelmektedir. Bu sözleşme, karşılıklı beklentilerin açıkça belirlendiği ve iki açıdan da bağlayıcılığı olan bir anlaşmadır. 12.04.2001 tarihinde kabul edilen 4644 sayılı kanunun, 21.04.2001 tarihinde 24380 sayılı Resmi Gazete’de yürürlüğe girmesiyle ulusal ve uluslararası alanlarda başarı elde eden sporcular ve destek olan kurum kuruluşlara çeşitli vergi indirimleri, teşvikler ve ödüller verilmektedir. Bu kapsamda hayallerinizi gerçekleştirmek için isterseniz her türlü desteği bulabilirsiniz.

Serkan ORMANCI

About admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİK

Yalan Dolan – İstanbul’da tiyatro severlerle buluşuyor

Tema Kültür Sanat’ın sahneye taşıdığı, yazar ve yönetmenliğini yapan Cengiz Küçükayvaz’ın ayı zamanda rol aldığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir