En Yeniler
Ana Sayfa / Genel / Sizce gazete yazarları ne kadar tarafsız
gazete

Sizce gazete yazarları ne kadar tarafsız

Hiç gazete okurken bu soruyu sordunuz mu kendinize?

Gazetelerin bile siyasi bir tarafa saptığı bu günlerde peki gazeteciler ne durumdalar? Üzülerek söylemek gerekir ki ülkemizde tarafsız gazeteci neredeyse hiç kalmadı. Bir çok gazeteci sırf muhalefet olmak ve bir şeyler yazmak, tartışmak uğruna önüne gelen her şeyden şikayetçiyken bir çok gazeteci de gözlerini kapatmış bir şekilde sanki ülkede hiç bir sorun yokmuş gibi haber yapmaktadır. Oysa ki bir gazetecinin yapması gereken, olayları ve haberleri yorum katmadan sunmaktır. Eğer gazeteci haberine yorum katıyorsa sıradan bir vatandaştan farkı kalmamıştır demektir. Çünkü yorum yapmak ve bir taraf olmak vatandaşın işidir. Ülkemizde maalesef herkes bir yorum derdinde. Gazeteciler kendi siyasi görüşlerini açık bir şekilde yazmaktan çekinmemektedirler. Gazeteler, haber okuduğumuz günlüklerden çıkmış, kağıt parçasına basılan bloglar haline gelmişlerdir.
Vatandaş olarak okuduklarımızı, yazarlarımızı ve düşüncelerini tarafsızca değerlendirmeliyiz. Yazı, yazılmış olmak için ve insanları kendi fikrine ikna etmek için mi yazılıyor, yoksa olan biteni olduğu şekilde gösterip yorumu okuyucuya bırakmak için mi? İşte bir de bu bakış açısıyla haberleri okuyabilirsek işte o zaman birbirimize anlayış kazanabiliriz diye düşünüyorum. Gazetecilerin neden bu hallere geldiğini inanın herkesten çok merak ediyorum. İşini düzgün yapan bir kaç gazeteci okuduğumda mutlu oluyorum.

Maalesef haber seyrederken habercilerin ve gazetecilerin saygı görmek uğruna nasıl taraftar olduklarına üzülerek şahit olmaktayım. İşte gazetecilik o kadar saygın bir meslektir ki aslında gazeteci olmak tevazu sahibi olmak ve düşündüğünü sunmaktan sakınıp gerçeği yansıtmak ve düşünmesi, yorumlaması için halka fırsat tanımaktır. Ülkemizdeki sözüm onlara gazetecilerin ne kadar gazeteci olduğunu değerlendirmeniz için ufkunuzu açmak ve başka bir bakış açısı kazandırmak istedim sizlere. Geleceğimizin çocuklarımıza ait olacağı bir Dünya’da onlara insanların birbirine saygı duyduğu, herkesin işini yaptığı, karşılıklı anlayışın olduğu bir ülke bırakmak için her meslek grubunun davranışlarını, düşüncelerini ve sunumlarını iyi incelemeli ve değerlendirmeliyiz. Taraf olunacaksa tarafsızlık, tarafımız olmalıdır. Unutmayın ki tarafsızlık da bir taraftır.
Serkan ORMANCI

About admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİK

Yalan Dolan – İstanbul’da tiyatro severlerle buluşuyor

Tema Kültür Sanat’ın sahneye taşıdığı, yazar ve yönetmenliğini yapan Cengiz Küçükayvaz’ın ayı zamanda rol aldığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir