En Yeniler
Ana Sayfa / Genel / Tarım
tarım

Tarım

Mustafa Kemal ATATÜRK ne güzel demiş, ”köylü milletin efendisidir”.

Gerçekten de öyle. İlk insanların yerleşik hayata geçmelerini sağlayan da tarımdır. Nehir kenarlarında uygarlıkların şehirler kurması boşuna değildir. Piramitlerin yapılışının bile tarım faaliyetleri ile ilgisinin olduğunu iddia eden bir çok görüş vardır. Çocuklarımızın boğazından geçen domates, patates, üzüm, portakal, marul… hepsi çiftçilerimizin sayesinde. Onlar ne kadar insaflı olmaklarsa çocuklarımız o kadar kaliteli beslenmektedir.

Tarım sadece beslenmek açısından değil, ülkemizin cari açığının da kapanmasında o kadar önemlidir. Henüz Dünya’da çok tutulan bir teknoloji üretemeyen ülkeler arasında olmamızdan dolayı teknoloji alışverişlerimiz cari açığımızı arttırmaktadır. Yani sattığımızdan çok aldığımızdan dolayı ekonomimiz zarar etmektedir. İşte bu zararı en çok kapatan sektörlerin başında tarım gelmektedir. Tarım sayesinde bir çok ülkeye sattığımız meyveler sebzeler bizlere teknoloji alabilme gücünü vermektedir. Gerçi bir akıllı telefon için 1 ton civarında meyve sebze satmamız gerekse de ülkemizin tarımdan kazandığı para hiç de küçümsenemeyecek durumdadır. Gerçekten de köylü ve yaptığı tarım sayesinde bizler bu gün yurt dışından ithal mal alma gücüne sahibiz. Onların ülke ekonomisine kattıklarını hizmet sektöründe çalışan hiç kimse katamamaktadır.
Peki tarımın daha iyi seviyelere gelmesi için neler gerekmektedir? Son zamanlarda inşaat sektörü o kadar ilerledi ki artık insanlar tarım alanlarını bile satıp bina dikmeye başladı. İlk başta ülkemizde bunun önüne geçilmelidir. Ülkemizde çok söylenen bir söz vardır ”Yabancılar petrol kuyularımıza beton dökmüş” işte tarım arazilerine bina yapılması da tam olarak ülkenin işleyen bir sektörüne beton dökmektir. Tarım sayesinde Osmanlı Devleti büyük bir ekonomi elde etmişti, Türkiye de cumhuriyet döneminin başlangıcında tütün ürünleri başta olmak üzere tarım sayesinde kalkınmıştır. Günümüzde oynanan bilgisayar oyunlarında bile ülkeler tarımla kalkınmaktadırlar. Bu bile tarımın önemini göstermektedir.

Tarım, zor bir zanaattır. Toprakla bir olmak gerekir tarım yapabilmek için. Ne zaman ne yetişeceğini, nasıl ekim,dikim ve toplama yapılacağını bilmek kafi değildir. Güneşin altında saatlerce uğraş vermek gerekir, bazen parasız kalmak demektir. Anadolu insanı bir yandan geçimini sağlarken bir yandan da fedakarlık yapmaktadır bizler için.

About admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİK

Yalan Dolan – İstanbul’da tiyatro severlerle buluşuyor

Tema Kültür Sanat’ın sahneye taşıdığı, yazar ve yönetmenliğini yapan Cengiz Küçükayvaz’ın ayı zamanda rol aldığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir