En Yeniler
Ana Sayfa / Genel / Tasarruf etmek

Tasarruf etmek

Sınırlı kaynaklara sahip olan dünyamızda son zamanda insanların tüketim alışkanlıkları dikkat çekmektedir.

Günlük yaşamımızda tasarruf tedbirleri alarak hem cüzdanımıza hem de Dünyamıza faydalı olabilmemiz mümkündür. Arz talep ilişkisi düşünüldüğünde fazla tüketim yapmak, fiyatların artmasını sağlamaktadır. Ayrıca gereksiz kullanılan kaynaklar için de fazla para ödenildiğini düşünürsek bir hareketimizle aslında iki defa kaybediyoruz. Bu, cebimizden çıkan para ile ilgili olan konu… Bir de geleceğimizle ilgili olan tehlike vardır ki o da enerji kaynaklarının tükenme tehlikesidir.

Çocuklarımızın veya torunlarımızın kurak topraklarda yaşadığı, sebze ve meyveleri sizin zamanınızdaki kadar bulamadıkları zamanları görebilme ihtimalleri hiç de uzak değildir. Ayrıca doğal olarak insana en zararsız kaynakların kullanılmaya çalışıldığı bu zamanlarda bu kaynakların tükenmeye başlaması, ilerleyen zamanlarda insanlar için sağlıklı olmayan radyolojik maddelerin kullanımına başlanmasına da yol açacaktır.
Neler yapmalıyız? Bir çok internet sitesinde, forumlarda ve gazetelerde tasarruf tedbirleri ile ilgili yazılara denk gelebilirsiniz. Genel olarak tasarruf için yapabileceklerinize örnek verecek olursak; Gündüzleri perdelerinizi açık tutarak ışık kullanımını azaltabilirsiniz, alışverişlerinizi evde oluşturduğunuz listelere göre yapabilirsiniz, fotoselli ürünleri kullanabilirsiniz, televizyonlarınızı kumada yerine kendi düğmesi ile kapatabilirsiniz, enerji tüketimi düşük ampuller kullanabilirsiniz, bulaşık makinelerinizi elektriğin indirimli olduğu gece saatlerinde çalıştırabilirsiniz, bankacılık işlemlerinizi online olarak yapabilirsiniz. Daha bir çok yöntemi araştırarak öğrenebilirsiniz.

Tasarruf etmenin hem uzun zamanlı hem de kısa zamanlı faydalarını düşünerek elimizden geldiği kadar bu tedbirleri almalıyız. Bilinçli bir toplum olmanın ilk adımlarından birtanesi olan tasarruf tedbirleri, hem size, hem geleceğinize hem de devletimize katkı sağlayacaktır

Serkan ORMANCI

About admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİK

Yalan Dolan – İstanbul’da tiyatro severlerle buluşuyor

Tema Kültür Sanat’ın sahneye taşıdığı, yazar ve yönetmenliğini yapan Cengiz Küçükayvaz’ın ayı zamanda rol aldığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir