En Yeniler
Ana Sayfa / Genel / Tüketen Bir Toplum Olmayalım

Tüketen Bir Toplum Olmayalım

Özel günlerde ya da davetlerde ne giyeceğimizi şaşırıp kalırız.

Böyle günlerden birinde onca kıyafetin içinden bir türlü seçim yapamadım. Her kadının yaptığı gibi doğruca alışveriş merkezlerinden birine o dükkan benim bu dükkan senin koşturdum durdum. Tam bir hayal kırıklığı, estetikten yoksun, öylesine vitrinde bir şeyler olsun diye tasarlanıp yapılmış ve her biri birbirini taklit etmiş konfeksiyona yönelik üretim çılgınlığı, ne desem artık siz anlayın hiçbir şey bulamadım kendime göre.
Ve yine eski gardırobuma gittim ne var ne yok diye, kilo alıp vermekten uzun süre giyemediğim, atmaya da kıyamadığım bin bir parça kılık kıyafet. İçlerinden seçtiğim birkaç parça bir şeyi her zaman gittiğim terzime götürdüm. Birinin eteğini kısaltıp diğerinin yakasına eklettim, birkaç eski kıyafetten yepyeni bir şey oldu anlayacağınız. O akşam bütün arkadaşlarım şaşkına döndü, sürekli nereden aldığımı sordular bana, ben nereden aldığımı bir türlü anlatamadım çünkü kendim tasarlamış ve isteğime göre yaptırmıştım.

Sadece tüketen bir birey olmamak adına çok çaba sarf ettim, benim gibi yapan insanları da tanıdıkça çok mutlu oluyorum. Maddiyat olarak çok fazla bir harcama yapmanız gerektirmiyor ve ayrıca çok keyif alıp, eğleneceğiniz zamanlar yaşıyorsunuz. Kendinize yakışacağını inandığınız ve uzun süredir atmaya/vermeye kıyamadığınız pantolonunuzu kısaltıp yaz mevsiminde giyebileceğiniz bir şorta dönüştürmek inanın ki çok eğlenceli.

Sevgili dostlar, işi o kadar abarttım ki annemin gardırobunu bile bir güzel talan ettim kendime göre bir şeyler bulabilirmiyim diye, neler vardı neler. Çok beğendiğim bir elbisesi vardı, artık giyemediği, benim el becerim olmadığından terzime gittim. Elbisenin üst kısmından bir buluz, alt kısmından da çok şık bir etek yaptırdım.

Bazen canımız sıkıldığından bazen ihtiyaçtan biz kadınlar kendimize bir şeyler alırız, sonrada kendimizi iyi hissedeceğiz sanırız. Alışverişe çıktığınızda gerçekten bir şeyleri beğenmediyseniz sırf satın almak için almayın, sadece bir kez giyip sonrada unutacağınız bir şeye asla para harcamayın. Sizde benim gibi yapın eskilerden mutlaka yeni bir şeyler çıkacaktır ve bu inanın çok hoşunuza gidecek.

Tülin Cinci

About admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİK

Yalan Dolan – İstanbul’da tiyatro severlerle buluşuyor

Tema Kültür Sanat’ın sahneye taşıdığı, yazar ve yönetmenliğini yapan Cengiz Küçükayvaz’ın ayı zamanda rol aldığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir