En Yeniler
Ana Sayfa / Genel / Tüm Aşamalarıyla Mali Müşavirlik Mesleği
mali müşavirlik

Tüm Aşamalarıyla Mali Müşavirlik Mesleği

İşte günümüzde iyi iş kavramını karşılayan mesleklerden biriside mali müşavirlik mesleğidir.

Günümüzde iyi iş kavramı büyük önem kazanmaya başladı. Ekonominin bu kadar sıkıntılı olduğu zamanlarda sağlam bir işe kavuşma çabası bu kavramın daha da güçlenmesine neden oldu. İşte günümüzde iyi iş kavramını karşılayan mesleklerden biriside mali müşavirlik mesleğidir. Her ne kadar mali müşavir olabilmek zorlu bir süreç gerektirse de mesleğin kazancı ve bununla beraber yetkileri bu zorlu sürece değecek ölçüde. Öncelikle mali müşavir olmak için geçmeniz gereken bu zorlu süreci anlatalım. İlk olarak hemen her meslekte olduğu gibi bu meslek grubunda da eğitim almanız lazım. Bu alanda belirtilen üniversite bölümlerinden birini tercih ederek işe başlamanız gerekiyor. İlgili üniversitelerin bölümlerinde 4 sene olan eğitim süresini de başarıyla tamamlamanız lazım. İşte mali müşavirlik mesleğinin farkı da bu aşamadan sonra başlıyor. Birçok meslek grubunda olduğu gibi mezun olur olmaz işe başlayacağınızı düşünmeyin. Okul bittikten sonra bir sınava tabi tutuluyorsunuz. Staj sınavı olarak adlandırılan bu sınavı geçmek ise mecburi. Eğer ilk seferde istenen puanı alamazsanız üzülmeyi zira size verilen hak devam ediyor ve sınıra ulaşana kadar bir daha sınava girebiliyorsunuz.

Sınavdan başarılı olarak ayrıldıktan sonra ise staj aşamasına geçiliyor. Biraz araştırma yaparak staj yapacağınız merkezi belirlemeniz ve işe girmeniz lazım. Yaklaşık olarak 3 yıl staj yapmanız gerekli. Tabi bu sürede maaş almaya da devam ediyorsunuz. Staj bittikten sonra ise bir dizi işlem daha var. Bu kez yeterlilik sınavına tabi tutuluyorsunuz. Yeterlilik sınavından da başarılı olarak ayrılmanız gerekli. Zira bu sınavı geçemeden mali müşavir izni alamıyorsunuz. Yani çalışmanız mümkün değil. Bu nedenle mutlaka yeterlilik sınavını da geçmeniz gerekiyor. Yeterlilik sınavında da başarılı olduktan sonra artık mali müşavir olma hakkını elinize alıyorsunuz. Sınav sonuç belgelerinizle ve gerekli olan tüm evraklarınızla beraber mali müşavirlik belgeniz için başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu başvuru sonucunda size belli bir süre sonra belge veriliyor. Çalışma belgenizi de almadan mali müşavir olamıyorsunuz. Tüm bu uzun süreçli yolu tamamladıktan sonra artık mali müşavirsiniz. Artık istediğiniz alanda çalışmanız mümkün. İster bürolarda çalışın isterseniz de kendi işinizi kurabilirsiniz.

Tüm bunlardan sonra bilmeniz gereken diğer bir husus ise mesleki yükselme. Bu kadar zorlu aşamalardan sonra elde edilen mesleğin içinde yükselmek içinde tahmin edebileceğiniz gibi oldukça zorlu aşamalardan geçmeniz gerekiyor. Öncelikle tam 10 yıl mali müşavir olarak çalışmalısınız. Bu süreyi tamamladıktan sonra artık başvuru yapabiliyorsunuz. Yaptığınız başvuru sonucunda yeminli mali müşavir olmak için ilk adımı atmış oluyorsunuz. Ardından ise size yine sınav yapılıyor. Bu sınav diğerlerine göre biraz daha kolay. Aslında kolay olan sınav değil. Artık 10 yıldan sonra mesleğin hemen her şeyini öğrendiğiniz için sınav kolay gelecektir. Sınavda da başarılı olunca artık resmi sorumlulukları olan ve üst düzey yetkilere sahip yeminli mali müşavir olabiliyorsunuz. Size artık noter onaylı mührünü de veriliyor. Mali müşavirlik ile ilgili tüm detayları bu şekilde sınıflandırabiliriz. Mesleğin bu kadar zorlu bir süreci olduğu ortada. Buna rağmen kazancı ve rahat iş bulma imkânları da biliniyor. Bu nedenle seçim size kalıyor. İster tüm bu aşamaları geçip mali müşavir olursunuz isterseniz de hiç başlamadan başka bir alana yönelirsiniz. Zira bu karar çokta kolay bir karar değil. Çünkü mali müşavirlik mesleği için gerekli olan sürede oldukça uzun. Sadece 3 yıl stajda geçirme zorunluluğu ve 4 yıl da okulu hesaba katacak olursak ciddi bir zamandan bahsediyoruz. Mali müşavirlik hizmetleri konusunda sunulmakta olan çözümler ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için sorularınız yorum bölümünden sorabilirsiniz.

About admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİK

Yalan Dolan – İstanbul’da tiyatro severlerle buluşuyor

Tema Kültür Sanat’ın sahneye taşıdığı, yazar ve yönetmenliğini yapan Cengiz Küçükayvaz’ın ayı zamanda rol aldığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir