En Yeniler
Ana Sayfa / Genel / Web Tasarım Uzmanlarıyla Çalışırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
web tasarım

Web Tasarım Uzmanlarıyla Çalışırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurumsal web tasarımı için dikkat edilmesi gereken ilk husus, genel geçer bir tasarım bilgisinin bu konuda yeterli olmayacağıdır.

İnternet, firma için zorlu bir rekabet alanıdır ve web sitesi firmanın internetteki kurumsal temsiliyetini sağlayan mecradır. Site tasarlanırken öncelikle bu rekabet ortamına ayak uydurabilecek ve rekabet gücü kazanabilecek bir tasarıma sahip olması gerekir. Bunun için de alanında uzman kurumsal web tasarım çalışanlarıyla iş yapmak son derece önemlidir. Unutulmamalıdır ki; internete girilen bir veri birkaç saniye içinde binlerce kişiye ulaşabilmektedir ancak internette hizmet verilen alanda birçok firma bulunmaktadır ve tüm bunların arasından sıyrılarak kullanıcıya ulaşabilmek ancak gerçek anlamda uzmanca bir tasarımla mümkün olacaktır.

Firmanızın hitap etmesi gereken bir kitle bulunmaktadır. İnternette öncelikli hedefiniz bu kitleye hitap edebilmek, firmanızın ürün ve vizyonunu geniş kitlelere aktararak potansiyel müşteri kitleleri yaratabilmektir. Bu faaliyet sadece reklam çalışmalarından ibaret değildir. Kitle iletişimi genel olarak halkla ilişkiler ve kurumsal iletişim faaliyetlerinin alanına girmektedir. İnternet sitesini tasarlarken bu disiplinlerdeki bilgilerden faydalanarak kitlelere en iyi şekilde ulaşacak ve hitap edecek tasarımı oluşturabilmeniz gerekir. Bu yüzden çalıştığınız web tasarım uzmanlarının sadece tasarım bilgisine sahip olmaları yeterli değildir. Bu kişiler, aynı zamanda kurumsal iletişim ve reklamcılık gibi alanlarda da uzmanlaşmış olmalı, yayınlanan siteyi geniş kitlelere ulaştırabilecek yeterliliğe sahip olmalıdır.

İnternet sitenizin web ağında görünür kılınabilmesi de SEO yani arama motoru optimasyonu çalışmalarına bağlıdır. Arama motorlarına kaydolan web sitelerinin yeri, bu motorların siteyi içerik, tasarım gibi kriterler bazında inceleyerek verdikleri puanlara bağlıdır. Sitenin puanını arttırabilmek için sitede yer alan içeriğin iyi bir dilde kaleme alınmış olması, özgün olması ve tasarımın belli kriterlere uygun olması gerekir. Burada temel amaç hizmet verdiğiniz alanda arama yapan kullanıcıların web sitenize ulaşabilmesidir. Ancak anahtar kelimeler üzerinde ciddi bir rekabet bulunmaktadır ve web tasarım seo ayarlarınız ne kadar iyi yapılırsa rekabet gücünüz o kadar artacaktır. Çalıştığınız seo uzmanlarının bu gücü arttırabilecek kalitede içerik üretebilmesi, iç ve dış seo çalışmalarını uzmanlıkla yürütebilmesi gerekmektedir.

İnternet siteniz sadece bir pazarlama ve reklam mecrası değildir. Firmanızın ofis, mağaza, showroom gibi müşteriyle bir araya geldiği mekânlar ne kadar önemliyse internet sitesi de o kadar önemlidir. Bununla birlikte internet sitesinin 7/24 ulaşılabilir bir mecra olduğunu unutmamalısınız. Web siteniz firmanızın internetteki resmi temsilciliğidir. Çalışacağınız tasarım ekibinin internetteki mevcudiyetinizin önemini kavrayabilmiş olması ve bu resmi temsiliyeti büyük bir ciddiyetle sağlayabilecek şekilde çalışması gerekmektedir. İnternette yer almak size saniyede binlerce kullanıcıya hitap etme olanağı sunmaktadır ancak kötü bir tasarım bunu dezavantaja dönüştürecek ve geniş kitlelere hitap etmek şöyle dursun, sitenizin marka değerinde negatif bir etki yaratacaktır.

Sitenin arayüz tasarımı da içerik ve görünüm kadar önemlidir. Sitede firmanızın vizyonu, ürün ve hizmet tanıtımı, müşterilerin ulaşabilmesi için iletişim bilgileri ve müşteri servisi bağlantıları gibi çeşitli bölümlerin yer alması gerekir. Kullanıcının bu bölümlere ana sayfadan kolaylıkla ulaşabiliyor olması da son derece önemlidir. Kullanışlı bir arayüz, sitenizin kalitesini arttıracak ve kullanıcının aktarmak istediğiniz bilgilere kolaylıkla ulaşabilmesini sağlayacaktır. Bunun için de sitede yer alan menü ve butonların kullanışlı bir biçimde tasarlanması gerekmektedir. Çalışacağınız web tasarım uzmanlarının sitenizin ürün ve hizmetleri hakkında bilgi sahibi olması, arayüz tasarımı yaparken kullanıcıların ürün ve hizmetlerle birlikte şirket vizyonu gibi bölümlere de kolaylıkla ulaşabileceği bir tasarım yaratabilmesi gerekmektedir.

About admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİK

Yalan Dolan – İstanbul’da tiyatro severlerle buluşuyor

Tema Kültür Sanat’ın sahneye taşıdığı, yazar ve yönetmenliğini yapan Cengiz Küçükayvaz’ın ayı zamanda rol aldığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir