En Yeniler
Ana Sayfa / Genel / Zamana dair
zamanadair

Zamana dair

İyi günleri, kötü günleri ve de rutin sayılabilecek günleri geride bırakarak yaşayıp duruyoruz.

Özellikle kötü günler geçirirken etrafımızdaki birçok kişi, bizlere yönelerek “Aman sabır göster zaman her şeyin ilacıdır” diyerek çeşitli telkinlerde bulunmayı ihmal etmez. Gerçekten durum tam olarak bu mu? Yoksa bizler böylesine inandığımız için mi durum böyle?
Bugün biraz bu konuyu düşünmek, bu konu üzerinde yazmak ve bu konu hakkında da sizi de düşündürmek istedim galiba… Zaman hiçbir zaman üretemeyeceğimiz ve hiçbir zaman yerine koyamayacağımız bir kavram bilim insanları ne derece uğraşırlarsa uğraşsınlar zamanı asla üretemeyeceklerdir.

Bizler, zaman içinde kaybolurken nasıl oluyor da bir anda bu kavram ilaç olabiliyor. İşte bu başlı başına esrarengiz bir durum. Zamanın bir ilaç olduğu yok aslında. Sadece zamanla uyum sağlayabilme huyumuz var. Kimimiz çok kısa bir sürede adapte olur. Kimimizse biraz daha zor. Ama öyle ya da böyle bir takım gerçeklerimizden kaçamadığımız için bir bakmışız zamanla rutine bağlanmış hayatımızda ki bir şeyler.

Hayatımız da ki kötülülüklere inatta galiba bizler geçmişimiz de ki iyilikleri gün yüzüne çıkarmaya ihtiyaç duyuyoruz. Bu nedenle de bir olayın bir yaşanmışlığın üzerinden zaman geçince aklımızda hep iyi hatıralar daha fazla yer ediyor. Zaman zaman bu nedenle özellikle orta yaş ve üstü kişiler geçmişe daha fazla bir özlem duyuyor.

Çünkü insanoğlu geçmişindeki acılarına sıkı sıkı bağlanarak sağlıklı huzurlu bir ömür süremez. Geçmişinde barındırdığı güzelliklere sarılarak yaşamayı tercih eder. Kötülüklerin üzerine sünger çeker bir nevi…

Bu nedenle zamana yolculuk mümkün olsa birçok kişi geçmişine seyahat etmeyi tercih eder. Meraklı bir toplumumuzdur geleceğimiz nasıl olacak diye merak eder dururuz. Ama geleceğimizi bilmediğimizden bilinmeyenin ürkekliğiyle hareket eder ve gelecekten ziyade geçmişe doğru bir yolculuğa çıkar çoğunluğumuz.

Geçmişe gidenler ilk etapta kesinlikle keşke olmasaydı dediklerini düzeltmekle meşgul olur herhalde… Kabul etseniz de etmeseniz de velhasıl duygusal bir toplumuz. Gelecek bilinmezliklerle dolu olduğundan ürkütür oysa geçmiş öyle mi? İyisiyle, kötüsüyle geçmişte artık. Sevaplarıyla, günahlarıyla raflarda. Bir şekilde biz hangisini gün yüzüne çıkarmak istersek onu çıkartabiliriz. Bir nevi seçme sansımız var.

Zaman çoğu zaman kötüyü silip güzeli bırakıyor anılarımızda. Ondan hep geriye alası geliyor insanın zamanı mümkün olmasa da… Dilerim tüm zamanlarımız, zamanı durdurmak isteyeceğimiz kadar güzelliklerle dolu olur.

Saygılarımla…

Kübra TÜRKAN

 

About admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİK

Yalan Dolan – İstanbul’da tiyatro severlerle buluşuyor

Tema Kültür Sanat’ın sahneye taşıdığı, yazar ve yönetmenliğini yapan Cengiz Küçükayvaz’ın ayı zamanda rol aldığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir